25.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovať GMO plodiny – áno, alebo nie?

V priebehu mesiaca február mali čitatelia Roľníckych novín možnosť vyjadriť svoj názor k anketovej otázke: Je podľa vás dobré rozširovať pestovanie geneticky modifikovaných poľnohospodárskych plodín? Po prvý krát mali návštevníci webovej stránky www.rno.sk možnosť vyjadriť svoj názor aj v komentári a jeden vylosovaný získa za svoj hlas odbornú publikáciu vydavateľstva Profi Press.
V hlasovaní sa 25 percent vyjadrilo za rozširovanie pestovania geneticky modifikovaných plodín, 38 percent proti a tiež 38 percent si myslí, že skôr nie. Z komentárov hlasujúcich vyberáme: „Z dlhodobého hľadiska nevieme potvrdiť bezpečnosť GMO na prirodzené populácie spoločenstiev rastlín a zvierat, človeka,“ alebo: „Pri pestovaní geneticky modifikovaných plodinách bude nastávať chaos v ekosystéme a zároveň nám hrozia ďalšie choroby,“ či: „Modifikované plodiny nie sú pre zvieratá nie to ešte pre ľudí.“
O vyjadrenie k tejto otázke sme požiadali Ing. Katarínu Hrčkovú z NPPC - Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch a Zuzanu Homolovú zo Zväzu ekologického poľnohospodárstva EKOTREND Slovakia.

My ekologickí poľnohospodári máme zo zákona GMO zakázané. Keďže nie je dostatočne preskúmaný  ich dopad s ohľadom na dlhodobé možné dôsledky pre celú spoločnosť v rámci princípu predbežnej opatrnosti pestovanie geneticky modifikovaných poľnohospodárskych plodín odmietame. Mnohé štúdie a skúsenosti z krajín, kde sa GM plodiny pestujú a pestovali, spochybňujú tvrdenia o ich neškodnosti. Slovensko je veľmi malá krajina a prečo by sme mali oberať konzumentov o možnosť jesť naše biopotaviny ? Človek by mal mať vždy možnosť voľby. Okolité krajiny ako Rakúsko, Poľsko a Maďarsko sú už GMO free. Zväz Ekotrend Slovakia úzko spolupracuje aj s Občianskou iniciatívou "Slovensko bez GMO".

Vítame rozhodnutie Európskeho parlamentu zo dňa 13.1.2015 o podpore práva členských krajín zakázať pestovanie GMO plodín na svojom území.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down