15.12.2015 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia majú záujem znižovať množstvo pesticídov v jablkách

Slovenskí pestovatelia jabĺk majú záujem čo najviac znižovať množstvo pesticídov v jablkách. Uviedol to v Bratislave na pondelňajšom (14. 12.) stretnutí Ovocinárskej únie (OÚ) SR, člena Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend a Greenpeace Slovensko predseda OÚ SR Marián Varga. Diskusia bola reakciou na medializované správy o pesticídoch v jablkách.

Ako dnes ďalej informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová, na to, aby pestovatelia jabĺk vedeli vypestovať zdravé ovocie, ktoré nie je napadnuté žiadnymi škodcami, netrpí na žiadne ochorenia, musia podľa Vargu používať schválené postreky aspoň v minimálnych množstvách.
"Dnes sú prípravky postavené na úplne inej báze ako v minulosti, niekedy je polčas rozpadu látky len niekoľko dní," informoval Varga. Zároveň ubezpečil spotrebiteľov, že nemusia mať žiadne obavy z konzumácie slovenských jabĺk. Zvyšky pesticídov v nich totiž predstavujú len stopové množstvo a v žiadnom prípade neprekračujú slovenské a európske normy. Dokazujú to aj posledné štatistiky, prezentované počas minulotýždňových Ovocinárskych dní v Piešťanoch. Podľa nich sa v testovaných vzorkách pôdy potvrdili nulové hodnoty ťažkých kovov.
Spolupráca ovocinárov a zástupcov Ekotrendu a Greenpeace Slovensko sa bude podľa informácií hovorkyne SPPK zameriavať na spoločný postup pri presadzovaní ich záujmov, či pri tvorbe legislatívy, aj v oblasti ekologického poľnohospodárstva. Keďže na Slovensku chýba ucelený výskum, ktorý by vychádzal z najnovších ovocinárskych trendov vo svete, potrebné informácie budú získavať aj z akreditovaných zahraničných výskumných pracovísk.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down