02.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PKS chce od novej vlády podporu potravinárstva aj na úkor poľnohospodárstva

Potravinárska komora Slovenska (PKS) chce, aby budúca vláda viac podporovala spracovanie potravín. V materiáli Strategické priority na rozvoj výroby potravín v Slovenskej republike, ktorý v pondelok predstavili verejnosti, navrhujú zaradiť podporu spracovania potravín do štátneho rozpočtu aj do plánov SR k budúcej spoločnej hospodárskej politike EÚ. Podpora by mohla byť aj na úkor poľnohospodárskej výroby pri surovinách, v ktorých je Slovensko sebestačné.

Podľa prezidenta PKS Daniela Poturnaya neprichádzali od doterajších vlád na podporu potravinovej sebestačnosti žiadne systémové riešenia. "Prinášame súbor konkrétnych opatrení, ktoré by si mali budúce vlády osvojiť a aplikovať v svojich programoch a príslušnej legislatíve," povedal Poturnay. Dokument upozorňuje na potrebu prípravy národnej potravinovej stratégie. Potravinárske odvetvie podľa Poturnaya tvorí najslabší článok potravinovej vertikály a pri riešení problémov je stále v tieni poľnohospodárskej prvovýroby. Od roku 2016 podľa prezidenta PKS dostáva potravinárstvo iba minimálnu finančnú podporu.
"Každý zodpovedný štát by mal urobiť maximum, aby pridaná hodnota zo spracovania surovín poľnohospodárskej prvovýroby zostala v príslušnej krajine. Pokiaľ sa má urobiť zásadný zvrat v situácii v potravinárskej výrobe, je potrebné investovať do odvetvia oveľa väčšie finančné prostriedky, a to aj na úkor poľnohospodárskej prvovýroby pri surovinách, kde dosahujeme viac ako stopercentnú sebestačnosť," povedal Poturnay. Poľnohospodári podľa neho chápu, že potravinárstvo je najslabším článkom potravinovej vertikály a nemyslí si, že by požiadavky na presun prostriedkov do potravinárstva vnímali negatívne. PKS navrhuje každoročne vyčleniť na rozvoj potravinárskeho priemyslu zo štátneho rozpočtu minimálne 50 miliónov eur a z európskych fondov vyčleniť pre potravinárov na ďalšie programovacie obdobie minimálne 500 miliónov eur.
"Zhruba rovnaké Dánsko má päťnásobne vyššiu produkciu potravín," upozornil Poturnay. Za Slovenskom je v porovnaní štátov EÚ v produkcii potravín iba šesť štátov EÚ vrátane Luxemburska a Malty. PKS tiež upozornila na rastúce pasívne saldo zahraničného obchodu s potravinami aj na dlhodobo nízky podiel slovenských potravín v obchodoch.
Dokument sa venuje aj daniam a odvodom vrátane návrhu na celoplošné zníženie DPH na potraviny na 10 % či zefektívneniu úradnej kontroly potravín. Potravinári navrhujú aj zjednodušenie sezónneho zamestnávania či zjednodušenie procesu rekvalifikácie samotnými zamestnávateľmi. PKS plánuje o konkrétnych opatreniach rokovať s predstaviteľmi všetkých politických strán, ale aj s ďalšími partnermi.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down