29.11.2013 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Platcov DPH čakajú od januára viaceré zmeny

Podnikateľov čakajú od 1. januára budúceho roka zmeny v zákone o dani z pridanej hodnoty (DPH). Týmito úpravami chce súčasná vláda bojovať proti daňovým únikom.

Nová legislatíva rozširuje povinnosť zloženia zábezpeky na daň u firiem, ktoré sa stanú platiteľmi DPH zo zákona alebo zmenia typ registrácie. "Zábezpeka na daň sa rozširuje aj na prípady, ak je žiadateľom právnická osoba, ktorej konateľ alebo spoločník má, alebo mal nedoplatky na DPH najmenej 1000 eur a viac, pričom tieto neboli ku dňu podania žiadosti o registráciu pre DPH zaplatené. Alebo ktorej bola zrušená registrácia pre DPH z úradnej moci," vysvetľuje hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Patrícia Macíková.
Zákon zadefinoval aj rozšírenie prenosu daňovej povinnosti, takzvané reverse charge (t.j. tuzemské sektorové samozdanenie) na vybrané produkty, ako sú obilniny, olejnaté semená, zrno, vybrané kovy, mobilné telefóny a integrované obvody.
Podnikatelia budú taktiež musieť finančnej správe predkladať kontrolný výkaz DPH, za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré je platiteľ povinný podať daňové priznanie. "Kontrolný výkaz sa podáva do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia s výnimkou prípadov, keď zákon túto povinnosť neukladá. Výkaz budú podnikatelia a firmy podávať výlučne elektronickými prostriedkami," spresňuje P. Macíková. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down