12.03.2021 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Platforma StáleMámeChuť podporuje snahy MDV zvýšiť podporu pre cestovný ruch

Platforma #StáleMámeChuť, ktorá združuje 14 kľúčových združení a iniciatív podnikateľov a dodávateľov v gastrosektore na Slovensku, podporuje Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v jeho požiadavke zvýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch o 179 miliónov eur. Informoval o tom Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS).

Platforma podľa Machalíka víta zvýšenie prostriedkov na cestovný ruch, o ktorom informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). "Vítame snahu ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala požiadať o zvýšenie podpory. Prevádzkovatelia gastrozariadení sú v kritickej situácii, vyzývame preto všetkých členov vlády SR, aby schválili tieto prostriedky, na ktoré svojimi daňami a odvodmi pred pandémiou prispel aj gastrosektor. Vývoj pandémie jednoznačne ukazuje, že gastrosektor je jednou z najpostihnutejších oblastí hospodárstva nielen na Slovensku, ale aj v celej EÚ," povedal Machalík.
Členské organizácie platformy podľa neho zároveň vyzývajú ostatné ministerstvá, aby venovali viac pozornosti kritickej situácii gastrosektora na Slovensku, ktorý poskytuje obživu pre takmer 95.000 ľudí po celej krajine. Okrem zvýšenej podpory je nevyhnutné zrýchliť procesy vyplácania schém, ktoré aktuálne trvajú aj niekoľko mesiacov. Pri čoraz dlhšie zatvorenom gastrosektore však dochádzajú prevádzkovateľom úspory a aj bankové úverovanie je čoraz problematickejšie.
"Zvýšenie prostriedkov o 179 miliónov eur by malo ísť ruka v ruke so zefektívnením procesov pomoci. Navrhujeme preto ministerstvu dopravy, aby upravilo svoju schému po vzore Rakúska, ktoré prepláca až 75 % fixných nákladov. Tamojšie vyplácanie formou okamžitých zálohových platieb je pritom jednoduchšie, rýchlejšie a bez zbytočnej byrokracie. Je tak obrovskou i funkčnou pomocou pre tamojší gastrosektor," vysvetlil Machalík.
Signatármi platformy #StáleMámeChuť sú podľa Machalíka Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska, Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Iniciatíva Zachráňme gastro, Pomáhame si - gastro v korone, Pomoc pre gastro, Potravinárska komora Slovenska, Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, SZVPS, Slovenský zväz kuchárov a cukrárov, Slovenský zväz spracovateľov mäsa a Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down