13.12.2013 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podiel exportu na HDP vzrástol až na 95 percent

Podiel exportov tovarov a služieb na hrubom domácom produkte (HDP) SR vzrástol v rokoch 1995 až 2012 z 57,8 na 95,4 percenta. Uviedol to na stretnutí najväčších exportérov Slovenska v príhovore predseda vlády SR Robert Fico.

"K dramatickému nárastu otvorenosti našej ekonomiky prišlo najmä po roku 2000 v súvislosti so vstupom SR do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ako aj s prístupovým procesom do EÚ, ekonomickou konjunktúrou vo svete a s potvrdením statusu Slovenska ako budúcej členskej krajiny únie," priblížil premiér.
"Ďalší významný nárast zahranično-obchodného obratu sme zaznamenali po roku 2005 v súvislosti s príchodom veľkých zahraničných investorov do sektora automobilového priemyslu a spotrebnej elektroniky," informoval R. Fico.
Slovensko v súčasnosti podľa premiéra dosahuje vysoký stupeň integrácie v globálnych sieťach obchodu s tovarom a službami. "Na slovenskom exporte sa podieľa viac ako 28.000 podnikateľských subjektov s hodnotou vývozu tovarov v roku 2012 vyše 63 miliárd eur. V prepočte na jedného obyvateľa SR predstavuje export tovarov takmer 12.000 eur. Hodnota exportu služieb v roku 2012 bola na úrovni približne 5,6 miliardy eur, pričom služby v cestovnom ruchu z toho predstavovali hodnotu 1,8 miliardy eur," dodal predseda vlády SR. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down