10.02.2015 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podiel slovenských potravín na trhu v SR nie je ani 50-%

Podiel slovenských potravín na trhu v SR nie je ani 50-%. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík v reakcii na pondelňajšie (9. 2.) vyjadrenia ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomíra Jahnátka (nominant Smer-SD).

Jahnátek informoval, že podiel potravín vyrobených na Slovensku bol na trhu v SR v 2. polroku minulého roku na úrovni viac ako 63 %, čo bolo približne rovnako ako v 1. polroku 2014. Slovenské potraviny si tak udržali trhový podiel aj napriek embargu na vývoz potravín z EÚ do Ruska. Agrorezort pri výpočtoch podielov vychádzal z údajov a povinných hlásení 47 subjektov - obchodných reťazcov.
Semančík dnes pripomenul, že SPPK dlhodobo upozorňuje na nedostatočné zastúpenie slovenských potravín na trhu v SR. "Aj keď zoberieme rôzne metodiky, stále nám vychádza, že to zastúpenie nedosahuje ani 50 %," spresnil.
Z prieskumov SPPK v rokoch 2013 a 2014 podľa Semančíka vyplynulo 40-% zastúpenie domácich výrobkov v celkovej ponuke obchodných reťazcov, zatiaľ čo z ich údajov zaslaných MPRV v roku 2013, ako aj v 1. polroku 2014, vyšiel priemerný 48-% podiel tržieb za slovenské výrobky na celkovom objeme tržieb z predaja potravín.
"Keby sa tento údaj očistil o tých slovenských dodávateľov, ktorí nie sú zároveň aj výrobcami príslušného tovaru, bol by tento údaj ešte nižší a viac by sa priblížil k výsledkom prieskumov zastúpenia tovaru v ponuke predajcov, ktoré robí naša komora," dodal Semančík.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down