09.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podľa producentov by sa krízová situácia s mliekom mala riešiť v Bruseli

Slovenskí producenti mlieka a mliečnych výrobkov tvrdia, že by sa mala nájsť cesta na pomoc poľnohospodárom na preklenutie krízového obdobia. Problém by sa však mal riešiť najmä v Bruseli. Uviedli to dnes na stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom v Tatranskej mliekarni v Kežmarku.

„Slovensko určite nevyrieši prebytky mlieka. Komplexné riešenia by sa mali prijímať ale v Bruseli,“ uviedol generálny riaditeľ Tatranských mliekarní Ľubomír Valčuha.
Kiska povedal, že na stretnutí sa rozoberala predovšetkým téma mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku. „Z pohľadu historického vývoja pohybu ceny mlieka nie sme v jednoduchom období, aby sme udržali farmárov a podporili stavy hovädzieho dobytka, aby sme to udržali a nepustili náš slovenský trh. Ak ho raz pustíme, tak sa to ťažko vráti späť. Tatranské mliekarne vyrábajú výhradne slovenské mlieko, majú zmluvy s farmármi a družstevníkmi zo širokého okolia a čelia dovozu zahraničných výrobkov,“ informoval prezident.
Situácia na Slovensku sa podľa slov Valčuhu žiadnym spôsobom nezlepšuje. „Dá sa povedať, že sa zhoršuje. My ťažíme z toho, že máme široký sortiment výrobkov. Damping cítime najmä pri trvanlivých výrobkoch. Dúfame, že vývoj bude v najbližšom období stabilizovaný,“ uviedol generálny riaditeľ mliekarne. Ako doplnil, spoločnosť nakupovala mlieko za 0,31 eura od slovenských producentov pred dvoma mesiacmi, teraz sa cena pohybuje v priemere na 0,26 eura a pritom môže dovážať mlieko za 0,18 eura z Nemecka. „Išlo by však o krátkodobú záležitosť. Keď niekto pochopí, že potrebujete mlieko, tak by sa tá cena menila. Staviame na našich poľnohospodároch a urobíme všetko pre to, aby oni vydržali pri mlieku,“ dodal Valčuha s tým, že je v ich záujme, aby sa mlieko na Slovensku vyrábalo.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down