06.06.2016 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podmienky života zvierat nás zaujímajú

Európska komisia pracuje už štyridsať rokov spoločne s členskými štátmi na zlepšovaní životných podmienok zvierat s cieľom zlepšiť život hospodárskych zvierat.

životných podmienok zvierat s cieľom zlepšiť život hospodárskych zvierat.

Legislatíva, ktorá sa k týmto otázkam vzťahuje, sa časom vyvíjala v súlade s očakávaniami občanov a s požiadavkami trhu. V roku 1998 boli prijaté všeobecné pravidlá na ochranu hospodárskych zvierat, ktoré sú chované na mäso, vlnu, kože, alebo na iné účely. Tieto pravidlá obsahujú päť základných „slobôd“, ktoré hovoria, že hospodárske zvieratá nesmú trpieť hladom a smädom, nepohodlím, bolesťou, zraneniami a chorobami, strachom a stresom a môžu prejavovať svoje prirodzené správanie.

Lisabonská zmluva prijatá v roku 2009 uznala skutočnosť, že zvieratá sú cítiace bytosti. Na tomto základe bola vypracovaná "Stratégia pre ochranu a dobré životné podmienky zvierat" (2012 až 2015), ktorá má za úlohu položiť základy pre zdokonalenie noriem pre dobré životné podmienky a zabezpečiť, aby tieto štandardy boli uplatňované vo všetkých krajinách Európskej únie. Súčasťou tejto stratégie je zisťovanie názoru verejnosti na životné podmienky zvierat formou špeciálneho prieskumu Eurobarometer, ktorý realizovalo Generálne riaditeľstvo pre zdravie a bezpečnosť potravín.

Podmienky života súvisia s kvalitou produktov

Prieskum sa realizoval v 28 štátoch EÚ v období od 28. novembra do 7. decembra 2015. Celkovo na otázky odpovedalo 27 672 občanov EÚ z rôznych sociálnych a demografických skupín pri osobnom rozhovore a v ich materinskom jazyku. Na Slovensku bolo zrealizovaných 1036 rozhovorov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down