28.11.2013 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpísali memorandum o spolupráci v oblasti výroby biopalív

Zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) podpísali vo štvrtok 28. novembra Memorandum o porozumení a spolupráci.

Rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Peter Bielik predseda ZVVB Róbert Spišák podpísali spoluprácu na projektoch v oblasti agrobiológie, bioenergie, biotechnológií, progresívnych technológií v poľnohospodárstve a potravinárstve.

Obe strany očakávajú od tejto spolupráce nájdenie inovatívnych riešení pri výrobe biopalív prvej generácie, ale aj možnosti pre výrobu a uplatnenie biopalív druhej generácie v podmienkach regiónu V4. Výskum by sa mal týkať aj oblasti alternatívnych zdrojov surovín a energií pre výrobu biopalív, ako aj alternatívneho využitia vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri výrobe biopalív.

Slovenský biopalivový priemysel funguje na Slovensku od roku 2007 a v súčasnosti sa koncentruje na výrobu kvapalných biopalív prevažne prvej generácie, najmä biodiesel a bioetanol.

Ročne sa na Slovensku vyrobí 130-tisíc m3 bioetanolu a 100-tisíc ton biodieselu, čo nás radí na popredné miesto v produkcii biopalív v rámci nových členských štátov EÚ. Doteraz sa do tohto odvetvia investovali finančné prostriedky v objeme 140 miliónov eur a priamo či nepriamo poskytuje tento priemysel asi 1500 pracovných miest.

Viac sa dočítate v najbližšom, 49. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down