Podporiť chovateľov na profesionálnej úrovni

Holsteinský dobytok je najvýkonnejším mliečnym plemenom na svete. U nás toto špecializované plemeno tvorí okolo 60 percent populácie dojníc. V minulom roku dokonca zaznamenalo nový rekord, keď populácia všetkých holsteinských kráv po prvýkrát v histórii SR prekonala priemernú úžitkovosť 10-tisíc kg mlieka.

Hneď na úvod treba povedať, že 16. Národná výstava hospodárskych zvierat, sa opäť ako každý rok uskutočnila v najteplejšom období roka, v rámci výstavy Agrokomplex od 17. do 20. augusta. Teploty tak každý deň presiahli 30 ºC,“ konštatoval Ing. Igor Lichanec, riaditeľ Slovenskej holsteinskej asociácie (SHA) s tým, že všetci odborníci dobre vedia, že hovädzí dobytok z fyziologického hľadiska mimoriadne zle znáša teploty blížiace sa už 25 ºC. Na Slovensku sa tento fakt s absolútnou pravidelnosťou ignoruje, a žiaľ opakuje.
„Samotný prevoz zvierat predstavuje záťaž, veľký stres a keď sa toto všetko spojí ešte aj s dojením v horúčavách na výstave, zmysel prezentovať najlepšie dojnice, v našom prípade holsteinského plemena je na vážne zamyslenie. Vyššie uvedené dôvody limitujú ochotu holsteinských chovateľov vo všeobecnosti prezentovať to najlepšie, čo sa v danom termíne na farmách nachádza. Napriek tomu sa na výstave v Nitre prezentovalo 20 plemenníc a jeden plemenný býk,“ uviedol riaditeľ SHA.
Šampiónkou výstavy sa stala mladá krava vo veku 3 rokov zo spoločnosti Poľnohospodár Nové Zámky a. s., farma Bánov. Prvú laktáciu ukončila na úrovni 11 324 kg mlieka za 305 dní. Ocenenie získala za výbornú stavbu tela, korektné utváranie končatín a mliečnu pevnosť. Zároveň prispela k zisku ocenenia Zlatý kosák pre celú kolekciu plemenníc z tejto spoločnosti. Ocenenie Krava s najlepšie utváraným vemenom si odniesla plemennica z Perneckej agrárnej s. r. o.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 37.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down