19.02.2018 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podporuje, skracuje , zosilňuje

Pri meniacich sa klimatických podmienkach, nie len vo svete, ale aj na Slovensku, je regulácia porastu obilnín už samozrejmosťou u každého hospodára. Poľahnutie obilnín je strašiak každého pestovateľa. Regulátor rastu Moddus patrí na Slovensku už dlhodobo k najobľúbenejším. Vlastnosti „podporuje, skracuje, zosilňuje“ ho výstižne charakterizujú.

Rastliny obsahujú rastové hormóny giberelíny, ktoré podporujú ich predlžovací rast. Účinná látka trinexapac-ethyl, obsiahnutá v prípravku Moddus, je rastovým retardantom, ktorý efektívne inhibuje syntézu týchto rastových hormónov, a tým dochádza k zastaveniu predlžovacieho rastu rastlín. Je prijímaný predovšetkým zelenými časťami rastlín, kde je rýchlo rozvádzaný do meristematických pletív. Tam spôsobuje zbrzdenie predlžovania stonkových internódií. Zabrzdenie rastu vedie k zníženiu ich výšky a zvyšuje sa odolnosť proti poliehaniu.

Moddus v pšenici ozimnej

Pre použitie prípravku Moddus v pšenici ozimnej je k dispozícii široké aplikačné okno. Môžete zvoliť skorší alebo neskorší termín, v závislosti od stavu porastu. Pokiaľ chcete skracovať spodné internódiá a posilňovať tvorbu a zmohutnenie koreňového aparátu, odporúčame skoršiu aplikáciu vo vývojovej fáze BBCH 31. Rastlinám zabezpečíte zároveň zlepšenie príjmu živín a vody, s čím samozrejme súvisí špecifické zhrubnutie bunkových stien stonky. Aplikáciou v tejto vývojovej fáze dosiahnete optimálny účinok proti poliehaniu. V tomto prípade už nebude potrebná ďalšia aplikácia. Ak by ste sa rozhodli pre neskoršiu reguláciu porastu, môžete siahnuť po prípravku Moddus až do štádia  BBCH 35. V tomto prípade sa skrátenie stebla prejaví v jeho strednej alebo hornej časti, čo pri absencii rastovej regulácie na začiatku steblovania, napríklad vo fáze 1. kolienka, stráca ochranný efekt proti poliehaniu. Aplikácia v BBCH 31 je teda z pohľadu ochrany porastu proti poliehaniu pšenice kľúčová.

Použitie v jačmeni jarnom má svoje špecifiká

Stratégia skracovania jarného jačmeňa je úplne odlišná od pšenice, pretože je veľmi dôležité skracovať najdlhšie internódiá a tie sú u jačmeňa pod klasom. Skrátenie posledného internódia koreluje s následným poľahnutím porastu. Optimálna je aplikácia v rastovej fáze BBCH 31-32, čo má za následok spevnenie bazálnych častí, skrátenie stredných internódií a podporu tvorby koreňov. Moddus v dávke 0,3 l/ha je vynikajúcim prípravkom pre skoré aplikácie. V T1 aplikácii má Moddus rozhodujúci význam predovšetkým kvôli dlhšiemu pôsobeniu a nižším nárokom na teplotu.

Regulátor Moddus patrí jednoznačne do všetkých intenzívnych technológií pestovania obilnín. Vďaka širokému rozsahu registrácie, je ho možné použiť vo všetkých obilninách. Ďalšou prednosťou je, že nemá žiadne obmedzenia vzhľadom k ochrane vôd, vodných zdrojov a životného prostredia.

Originál prináša istotu účinku

Originálna formulácia má za sebou desiatky rokov výskumu, vývoja a následne ďalšie desiatky rokov poľnohospodárskej praxe a skúseností. Okrem účinnej látky trinexapac-ethyl je v produkte celá rada adjuvantov, činidiel, stabilizátorov, safenerov a ďalších prímesí, ktoré robia Moddus unikátnym. Generické produkty sa v tomto ohľade významne odlišujú, a preto by nemali byť odporúčané rovnakým spôsobom ako originálny Moddus. Funkcie prímesí sú v prípade regulátorov rastu úplne zásadné a výrazne môžu ovplyvniť správanie prípravku. Najdôležitejšia je následne jeho účinnosť a šetrnosť, respektíve bezpečnosť pre plodinu.

Balíček Moddus Stereo Pack

Syngenta už tradične ponúka Moddus samostatne alebo vo výhodnom balíčku s fungicídom Stereo 312,5 EC, ktorý zaisťuje spoľahlivú ochranu nielen proti listovým chorobám obilnín, ale ide o špecializovaný vysoko účinný prípravok proti steblolamu.

Moddus Stereo Pack je pre vás veľkou výhodou a dá sa povedať riešením 2 v 1. Balíčk je jednak cenovo zvýhodnený a zároveň sa oba prípravky ideálne dopĺňajú pri prvom fungicídnom vstupe do porastu. Zloženie balíčka 10 litrov Moddus + 50 litrov fungicídu Stereo 312,5 EC vám zaručí kvalitné ošetrenie 25 ha pšenice ozimnej a jačmeňa ozimného alebo 30 ha jačmeňa jarného proti poliehaniu a hubovým chorobám.

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down