29.10.2018 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári postupne ukončujú zber jesenných plodín

Poľnohospodári postupne ukončujú zber jesenných plodín. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Výrazné sucho vo väčšine regiónov sťažuje prípravu pôdy na zasiatie doteraz nezasiatych ozimín, zároveň sťažuje vyrastanie plodín z pôdy. Nerovnomerný rast môže mať negatívny vplyv na očakávanú úrodu v budúcom roku. Deficit vlahy má za následok aj stúpajúce náklady pri orbe v rámci prípravy pôdy. Sucho zapríčinilo aj predčasné ukončenie pasenia pre nedostatok zelenej hmoty," priblížil.
V bratislavskom regióne poľnohospodári podľa neho ukončili zber sóje a kukurice na osivo. Na Záhorí hlásia pri kukurici na zrno a siláž poškodenie zverou. V okrese Galanta finišujú so zberom kukurice a zemiakov. Vyorávka cukrovej repy bude postupne pokračovať podľa vopred určeného harmonogramu spracovateľa.
Informoval, že v okrese Levice začali poľnohospodári so zberom jesenných plodín o 2 až 3 týždne skôr ako po iné roky. Aktuálne už poľnohospodári len dokončujú zber kukurice na zrno. Osev ozimných plodín je u väčšiny podnikov v okrese Levice ukončený.
Doplnil, že v Trenčianskom regióne bojujú s jeleňou a srnčou zverou, ktorá znehodnocuje repku aj pšenicu. Poľnohospodárske subjekty na Turci ukončili osev raže, tritikale či repky.
"Celkovo sú zemiaky a slnečnica pozbierané na 99 %, so zberom cukrovej repy sú pestovatelia približne v polovici," dodal Korpáš.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down