02.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári ukončili jesenný zber plodín vo väčšine regiónov

Poľnohospodári ukončili jesenný zber plodín vo väčšine regiónov. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Vo vyššie položených oblastiach Slovenska sú podľa neho jesenné zberové a osevné práce ukončené. V nižšie položených regiónoch finišujú poľnohospodári so zberom kukurice na zrno. "Podľa možnosti počasia prebieha aj zber cukrovej repy. Poľnohospodári tiež vykonávajú jesenné orby, rozhadzujú maštaľný hnoj a dokončujú výsev ozimín," spresnil.
"Vo viacerých regiónoch stále zaznamenávame pôdny deficit. Po 47. týždni je deficit pôdnej vlahy v hlbšej vrstve najviac 40 milimetrov (mm) lokálne na Dolnom Zemplíne. Na juhozápade je deficit najviac 20 mm, napríklad v okolí Pezinka však až 40 mm. V povrchovej vrstve sú priaznivejšie podmienky, deficit je len lokálne do 20 mm na Kysuciach a Orave. Nadbytok vlahy je najvyšší na juhu stredného Slovenska, a to až do 80 mm," priblížil.
Zdôraznil, že v bratislavskom regióne aktuálne ukončujú poľnohospodári osev pšenice a raže ozimnej. V okolí Komárna a Levíc brzdí práce daždivé počasie. Pestovatelia ešte dokončujú vyorávku cukrovej repy. V okolí Nitry či Trenčína je kukurica na zrno pozberaná približne na 90 %.
"V 47. týždni v regióne Bánovce nad Bebravou padlo okolo 10 mm zrážok, čo spomalilo práce na poliach. Zber kukurice je už pred ukončením, cukrová repa je vyoraná na približne 60 % z celkovej plánovanej výmery," poznamenal.
Dodal, že na východnom Slovensku rovnako spomalilo práce na poliach daždivé počasie a zamokrenie plôch. Obmedzený vstup na pôdu v michalovskom regióne spomalil jesennú orbu, ale aj zber kukurice, ktorý je tesne pred ukončením. V okolí Prešova uzavreli poľnohospodári zber slnečnice, sóje aj zemiakov. Okolie Starej Ľubovne hlási ukončenie jesenných prác.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down