30.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári ukončujú jarné práce na poliach

Poľnohospodári ukončujú jarné práce na poliach. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Poľnohospodári dokončujú na poliach výsev kukurice, slnečnice a sóje. Pšenicu, jačmeň a raž jarný už osiali na celej plánovanej výmere. Aktuálne sa vykonáva na poliach podľa potreby aj ošetrenie plodín," priblížil.
      Informoval, že chovatelia zvierat vyhnali na pasienky hovädzí dobytok a ovce. "V regiónoch sa kosia lúky, vykonávajú sa postreky plodín, lisovanie sena, plečkovanie kukurice a slnečnice," poznamenal.
      Výrazné sucho je podľa Korpáša na juhozápade a juhovýchode Slovenska. Extrémne sucho je lokálne na juhu Gemera a na dolnom Zemplíne. Porasty sú podľa neho vo väčšine regiónov zatiaľ v dobrej kondícii.            
      Doplnil, že poľnohospodárov však aj naďalej trápi poľovná zver. Napríklad v regióne Humenné boli pestovatelia nútení na poškodených plochách vyorať pšenicu a repku.
      Korpáš dodal, že v oblasti Turca majú pestovatelia aj polia, ktoré síce v minulosti osievali, ale pre premnoženú lesnú zver, ktorá im úrodu pravidelne likvidovala, už na týchto plochách nedokážu nič zasiať.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down