09.04.2018 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári v SR musia investovať do zavlažovacích zariadení

Poľnohospodári v SR s postupujúcimi klimatickými zmenami musia investovať do zavlažovacích zariadení. Vláda nemôže byť tá, ktorá každý rok rieši vlhko, sucho alebo nejaké iné živly. Uviedla to podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na stanovisko Agrárnej komory Slovenska (AKS) o potrebe riešenia následkov vlaňajšieho sucha.

"My sa budeme určite snažiť s prispením vlády, s prispením poisťovacích inštitúcií, aby sme vytvorili spoločný rizikový fond," poznamenala. Nejde o jednoduchý proces, pretože ide o nepoistiteľné riziká, ktoré nevie dnes poistiť žiadna poisťovňa. Komunikácia s poisťovňami je veľmi ťažká, ale určite na tom pracujeme," poznamenala agroministerka.
AKS sa pripomenula staronovému zloženiu vlády SR so žiadosťou o pomoc pri riešení škôd spôsobených minuloročným suchom, ktoré dosiahli 19,3 milióna eur. Situácia je podľa AKS pre farmárov likvidačná, žiada preto vládnych predstaviteľov o pomoc.
"U dotknutých farmárov, u 96 poľnohospodárskych subjektov, ktoré majú 2500 zamestnancov, sú škody vyčíslené na 19,3 milióna eur. Títo farmári však nemajú príjmy, naopak, majú odvodové povinnosti voči štátu, ako sú sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov, dane z pozemkov a nehnuteľností, to všetko je vyčíslené na 13 miliónov eur," povedala predsedníčka AKS Helena Patasiová.
Podľa Patasiovej do budúcnosti slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv naďalej žiadajú na zabezpečenie fungovania agropotravinárskeho sektora v časoch klimatických zmien aj vytvorenie rizikového fondu, ktorý by poskytol potrebnú "náplasť na ranu" v poľnohospodárstve, ktorú spôsobilo napríklad sucho v roku 2017.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down