16.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári v SR zožali 35 % plôch repky, ale len 10 % výmery pšenice

Na Slovensku bolo k 14. júlu 2014 pokosených približne 35 % pestovateľských plôch repky, ale len desatina výmery pšenice. Informoval o tom tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Ako ďalej vyplýva z monitoringu SPPK, priemerná hektárová úroda pšenice vychádza z doterajších regionálnych hlásení na 4,96 tony (t) a repky na 3,54 t. "V ďalšom období sa bude však pravdepodobne znižovať, pretože sa budú zbierať menej kvalitné plochy s nižšou produkciou pestovaných plodín," upozornil.
Zberové práce sa podľa neho zatiaľ vykonávajú len na juhozápadnom, južnom a juhovýchodnom Slovensku. Regionálne priemerné hektárové úrody sa pohybujú v rozpätí od 3,5 t/ha do 6,4 t/ha u pšeníc a od 2,6 t/ha do 4,29 t/ha u repky. "V trnavskom regióne vo viacerých významných poľnohospodárskych podnikoch znížili premnožené hraboše na poliach očakávané úrody letných plodín o 30 až 50 %."
"Žatva je v Slovenskej republike stále len v počiatočnom štádiu, takže z doteraz získaných výsledkov sa nedajú vyvodzovať ďalekosiahle závery," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down