07.03.2014 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárom chýba zimná vlaha

Nedostatčné zrážky v kombinácii s končiacou sa zimou bez snehu na poliach a bez vlahy z jeho topenia poľnohospodárov netešia. Ozimné plodiny síce väčšinou prezimovali v dobrom stave, ale ak ich bude v jarnom období trápiť sucho, môže to negatívne poznamenať tohtoročnú úrodu. Uviedol to tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Až ďalšie obdobie však ukáže, do akej miery bude toto riziko vážne. Predpovede meteorológov na marec zatiaľ nie sú z hľadiska roľníkov príliš optimistické, ale keďže ich presnosť klesá s dĺžkou časového horizontu, pre ktorý sú robené, nemožno vylúčiť ich budúce korekcie," konštatoval S. Nemec.
Ako ďalej upozornil, hrozbu sucha neradno podceňovať, pretože závlahami sa dá eliminovať len čiastočne. Okrem iného aj preto, že ich využívanie je podľa odhadov SPPK možné z hľadiska funkčnosti závlahových systémov maximálne na desatine výmery poľnohospodárskej pôdy v SR. "Aj to len v prípade, ak to neovplyvní pokles zásob vody na viacerých miestach, ktorý by obmedzil ich použitie aj tam, kde sú funkčné a teoreticky by mohli byť v prevádzke," zdôraznil.

Jarné práce sa podľa S. Nemca zatiaľ rozbiehajú len postupne, ale pokiaľ bude pôda pociťovať vlahový deficit, jariny by nemuseli dobre povzchádzať. Rovnako dôležitá bude vlaha vo vegetačnom období rastlín. "V tejto súvislosti sa vynárajú aj spomienky na štúdiu dopadov klimatických zmien na Slovensko, ktorú pred 7 rokmi vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR. Okrem iného sa v nej konštatovalo, že zvýšené teploty menia dĺžku a nástup vegetačných období," poznamenal.
Odborníci vtedy predpovedali, že v roku 2075 sa v SR predĺži hlavné vegetačné obdobie o 43 dní a v severných poľnohospodársky využívaných oblastiach dokonca až o 84 dní. "Podľa nich zároveň musíme očakávať aj zmenšenie zásob snehu a skorší príchod plusových teplôt v jarnom období. Zmena zrážkového režimu a snehových pomerov bude mať podľa štúdie vplyv tiež na zásoby podzemných vôd, na ktoré sú odkázané naše vodné zdroje," dodal tlačový hovorca SPPK. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down