29.03.2018 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárov školia, aby vedeli zakresľovať pozemky v systéme GSAA

Poľnohospodári sa v týchto dňoch "presúvajú" z terénu do počítačových miestností. Školia ich odborníci, aby vedeli správne zakresľovať pozemky v systéme GSAA a oprávnene tak mohli žiadať o priame platby zo zdrojov EÚ. Informovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Uviedla, že skolenia organizuje v každom samosprávnom kraji SPPK v spolupráci s regionálnymi poľnohospodárskymi a potravinárskymi komorami koncom zimy a začiatkom jari, pokiaľ sa ešte naplno "nerozbehnú" jarné práce na poliach. Školenia sú rovnako zámerne načasované na začiatok obdobia, v ktorom poľnohospodári krajín EÚ postupne podávajú žiadosti o poskytnutie priamych platieb v poľnohospodárstve.
"Od 22. marca sa začína obdobie, počas ktorého môžu naši poľnohospodári predkladať na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) jednotné žiadosti v oblasti priamych podpôr. Je veľmi dôležité, aby naši žiadatelia – poľnohospodári – poskytovali čo najpresnejšie údaje. Predchádzajú tak vážnym problémom, ktoré sú spojené s oneskoreným vyplácaním či so sankciami v podobe zníženia platieb," povedal predseda SPPK Milan Semančík.
Poľnohospodári počas školení podľa Holéciovej získajú dôležité informácie o spôsobe zakresľovania ich pozemkov v systéme GSAA. Zároveň sa dozvedia aj nové informácie z oblasti národnej a európskej legislatívy.
Doplnila, že žiadateľov o priame podpory pre rok 2018 bude pravdepodobne 19.000. Z nich bude nových žiadateľov, ktorí budú musieť zakresliť všetky pozemky v elektronickom systéme GSAA, približne 13.000. Ide prevažne o menšie podniky a roľníkov, ktorí možno ani nevedia, že majú grafické prílohy podávať práve cez aplikáciu GSAA. Znamená to teda riziko, ktoré môže ohroziť aj vyplácanie podpôr za rok 2018.
"Najbližšie sa školenie uskutoční v Prešovskom kraji 4. apríla. Aj vďaka takýmto školeniam sa môže znížiť počet žiadateľov o priame podpory, ktorí budú žiadosti vypĺňať s chybami. Dodnes bolo vyškolených približne 800 poľnohospodárov," dodala Holéciová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down