24.07.2015 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárov trápia najmä nízke výkupné ceny agroproduktov

Hlavným problémom, ktorý bráni poľnohospodárskym spoločnostiam v rozvoji, sú nízke výkupné ceny živočíšnych aj rastlinných produktov. Potvrdilo to 96 % riaditeľov poľnohospodárskych spoločností. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CEEC Research, ktorú pripravila v spolupráci s O.M.C. Invest. Analýzu spracovala firma v júni tohto roka, pričom sa do nej zapojilo viac ako 100 riaditeľov agrofiriem.

Podľa analýzy za ďalšiu "brzdu" rozvoja trhu označili firmy byrokraciu a požiadavky, ktoré na ne kladú štátne organizácie. Poľnohospodárom sa nepáči tiež malá podpora a zložitý spôsob získavania dotácií.
"Nespokojnosť s výkupnými cenami potvrdili firmy naprieč trhom. Zástupcovia živočíšnej výroby označili tento problém číslom 8,2 na stupnici od nula do desať, kde desať má najväčší vplyv na ďalší rozvoj spoločnosti. Firmy, ktoré sa zaoberajú rastlinnou výrobou, označili tento bod číslom 7,7," priblížil riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Dodávatelia živočíšnych produktov sa sťažovali aj na nedostatok financií k vlastnému fungovaniu spoločnosti (7,6 bodu z 10) a na nedostatočnú podporu štátu a zložité získavanie dotácií (7,5 bodu z 10).
Pestovateľov podľa analýzy limituje predovšetkým byrokracia a požiadavky štátu (7,6 bodu z 10) spoločne s malou štátnou podporou a zložitým získavaním dotácií (6,9 bodu z 10). Firmy sa zhodne naprieč trhom zhodli, že najmenším problémom v ich podnikaní je nedostatočný dopyt odberateľov (5,1 bodu z 10).
Pre 93 % riaditeľov poľnohospodárskych spoločností bude prioritou na nasledujúcich 12 mesiacov získanie nových dotácií poskytovaných štátom z dotačných programov EÚ. Ale získanie príspevkov udržateľnosť podnikania nezaručí, preto 97 % pestovateľov aj chovateľov zvierat plánuje zefektívniť činnosť a znížiť náklady na výrobu.
Ďalším dôležitým krokom je podľa analýzy zavádzanie nových efektívnejších technológií a celého procesu výroby. Najnižšiu prioritu v budúcich 12 mesiacoch prisúdili riaditelia firiem náboru nových zamestnancov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down