11.11.2015 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodársky podnik Agrotop Topoľníky zápasí s vážnymi problémami

Situácia spoločnosti Agrotop Topoľníky, a. s., je veľmi biedna a neustále sa zhoršuje. Po pomerne ťažkých rokoch sa firma ocitla v ešte horšej ekonomickej situácii. Poľnohospodárom robí vrásky na čele nízka nákupná cena mlieka, ktorá sa pohybuje okolo 23 – 24 centov za liter, uviedol pre TASR hlavný zootechnik spoločnosti Péter Görözdi.

„Ceny sú katastrofálne, sú podstatne nižšie ako v minulom roku, čím naše príjmy klesajú na historické minimum. Ide o sedemcentové rozdiely, pričom úžitkovosť neklesá, čo v prípade našej produkcie znamená v tomto roku doteraz už stratu 100.000 eur, a to sa nedá kompenzovať,“ konštatoval zootechnik. Pripomenul, že problémy narobilo mimoriadne suché počasie, nedostatky sú aj s krmivami.
Podľa jeho ďalších slov ruské embargo zapríčinilo zastavenie predaja chovných jalovíc. „Mali sme z toho slušné príjmy, máme kvalitné stádo. Vlani sme ešte predávali jalovice za 1700 – 1800 eur za kus. Z takto získaných finančných prostriedkov by sme mohli teraz kompenzovať straty na mlieku, ale to sa už nedá,“ priblížil situáciu Görözdi. Dodal, že východisko zo súčasnej situácie nevidí. „Nie sme politici, súčasný stav môžu riešiť len oni,“ zdôraznil. Poukázal na to, že v tomto období ostatné odvetvia nie sú schopné kompenzovať straty živočíšnej výroby. „Pravdou je, že dotácie existujú a sú sľúbené. Ak to spočítame, tak môžeme dosiahnuť aj 500-eurovú dotáciu na jednu kravu. Avšak to, že kedy ju dostaneme, nikto nevie, pričom nesmieme urobiť ani jednu chybu,“ pokračoval. Zootechnik sa netajil tým, že družstvá veľmi často riešia situáciu tak, že zlikvidujú hovädzí dobytok. Radšej sa zaoberajú len rastlinnou výrobou a znižujú počty zamestnancov.
Podľa jeho slov výroba bravčového mäsa bola v Topoľníkoch zrušená už vlani. „Musíme si priznať, že to bolo správne rozhodnutie, nakoľko nám vznikali ešte väčšie straty ako teraz v prípade kráv. Nemôžeme žiť len z našich rezerv a vykazovať červené čísla. Do kravínov sme investovali pred tromi rokmi výrazné finančné prostriedky, takmer 2 milióny eur,“ prezradil Görözdi a položil otázku: "Kedy sa to vráti?"

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down