03.01.2014 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľskí roľníci sa dali na chov slimákov

V Poľsku sa rozmáha nový "biznis" -chov slimákov. Roľníci, ktorí sa dali na tento druh podnikania, si pochvaľujú. Dopyt po slimákoch stúpa, a to nielen medzi gurmánmi, ale aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Informovala o tom agentúra PAP.

"Výrobná" kapacita poľských slimačích fariem sa pohybuje v rozmedzí od 400 do 700 ton ročne. Tieto odhady sú len orientačné, presné číslo zatiaľ nie je známe. A nezahŕňa ani slimáky, ktoré ľudia nazbierajú v lesoch a na lúkach.
"Viac ako 90 % slimákov ide na export," povedal profesor Maciej Ligaszewski z poľského výskumného ústavu, ktorý sa zaoberá chovom zvierat.
Hodnota poľského "slimačieho trhu" tiež nie je známa. "Podľa cien v rôznych európskych štátoch sa hodnota poľskej produkcie slimákov pohybuje okolo úrovne 120 miliónov eur ročne," prezradil Robert Nabrdalik, spolumajiteľ spoločnosti Helixia, ktorá ročne vyprodukuje 70-tisíc slimákov.
„Všetko, čo prináša chov slimákov, sa môže predať. Francúzske firmy kupujú aj ulity, ktoré potom plnia slimačím mäsom a predávajú ako delikatesu. Z vajíčok sa zase vyrába biely kaviár, ktorý sa exportuje najmä na východ. A lieky zo slimačieho slizu sú veľmi populárne vo Francúzsku a v Taliansku," uviedol Grzegorz Skalmowski, majiteľ slimačej farmy Snails Garden. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down