12.08.2014 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľsko hľadá nové exportné trhy pre svoje potraviny

Poľsko hľadá nové exportné trhy pre svoje potraviny. Po vyhlásení ruského embarga na dovoz potravín z krajín Európskej únie (EÚ) chce Poľsko presmerovať svoj export na sever Afriky a do Ázie. Agentúre PAP to potvrdila štátna tajomníčka poľského ministerstva hospodárstva Ilona Antoniszynová-Kliková.

Antoniszynová-Kliková uviedla, že ministerstvo v reakcii na ruské embargo plánuje vyslať do zahraničia svoje "misie".
"Vyhodnotili sme, ktoré trhy sú pre nás najsľubnejšie z hľadiska možného dovozu našich potravín. Tento zoznam zahŕňa napríklad Alžírsko, Egypt, Maroko, Tunisko, Turecko, Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Vietnam, Indonéziu, Malajziu, Čínu, USA a Kanadu," povedala.
Poľsko plánuje vyslať v nasledujúcich 12 mesiacoch do týchto krajín oficiálne delegácie, v ktorých budú okrem vysokých predstaviteľov aj podnikatelia. Ministerstvá hospodárstva a poľnohospodárstva už pracujú na časových harmonogramoch a detailoch plánovaných "misií".
Štátna tajomníčka Antoniszynová-Kliková spresnila, že Poľsko by sa chcelo čo najskôr obrátiť na krajiny severnej Afriky, ktoré dovážajú veľa potravín, a to vrátane hotových výrobkov. Pripomenula, že Poľsko zatiaľ v plnej miere nevyužilo všetky možnosti, ktoré tieto trhy ponúkajú.
Dodala, že chce rokovať aj s nemeckými partnermi o možnej spoločnej propagácii potravinárskych produktov na trhoch, na ktorých si obe krajiny vzájomne nekonkurujú.
"Sme v krízovej situácii, a tak nás nezaujímajú marže, ale chcem presmerovať produkty, ktoré nemôžeme predať v Rusku, na iné trhy," vyhlásila.
Z toho hľadiska sú sľubnými trhmi aj štáty východnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. Ďalším potenciálnym cieľom pre poľských vývozcov potravín by mohla byť stredná Ázia.
Antoniszynová-Kliková spresnila, že poľská delegácia chce počas plánovanej septembrovej návštevy v USA rokovať aj o otvorení amerického trhu pre poľské potraviny.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down