05.04.2023 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľský minister poľnohospodárstva odstúpil pre prílev obilia z Ukrajiny

Poľský minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk v stredu oznámil, že odstupuje po protestoch farmárov proti vývozu obilia z Ukrajiny, ktorý podľa nich znižuje trhové ceny.

 Varšava uviedla, že požiadala Európsku úniu (EÚ) o pomoc, keďže čelí dôsledkom prílevu ukrajinského obilia do európskeho bloku po ruskej invázii, ktorá obmedzila vývoz cez ukrajinské čiernomorské prístavy.
        Minister Kowalczyk vyhlásil, že nedávny návrh EÚ na predĺženie bezcolného dovozu ukrajinských obilnín podnietil jeho rozhodnutie odstúpiť.
        "Veľmi jasne ukazuje, že túto základnú požiadavku farmárov Európska komisia nesplní," povedal Kowalczyk novinárom, pričom odmietol kladenie akýchkoľvek otázok.
        Jeho rezignácia prichádza v deň, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívi Poľsko, kde sa stretne s poľskými predstaviteľmi a prihovorí sa davom v historickom centre Varšavy.
        Podľa poľského premiéra Mateusza Morawieckého sa bude počas vzájomných rokovaní diskutovať aj o dovoze obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.
        Poľsko je jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny počas vojny s Ruskom, no zaznamenalo vlnu protestov farmárov, ktorí tvrdia, že prílev obilia z Ukrajiny ohrozuje ich živobytie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down