02.02.2018 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomoc štátu agrosektoru musí byť systematická a smerovaná aj na potravinárov

Potravinárska komora Slovenska (PKS) víta ústretový krok Koaličnej rady voči poľnohospodárom vo forme poskytnutia tzv. zelenej nafty. Uviedla to pre TASR riaditeľka PKS Jana Venhartová v reakcii na stredajšie (31.1.) oznámenie, že vláda poskytne agrosektoru pomoc vo výške 30 miliónov eur.

PKS však podľa nej poukazuje na to, že táto pomoc bude smerovaná primárne do poľnohospodárstva, pričom slovenský potravinársky priemysel je z pohľadu podpory štátu dlhodobo zanedbávaný.
"Je potrebné pripomenúť, že v rámci priemyselnej výroby EÚ je potravinárstvo najväčším spracovateľským priemyslom a najväčším zamestnávateľom. Na Slovensku sme v objeme hrubej potravinárskej produkcie na chvoste európskych krajín, dovozy zahraničných výrobkov výrazne presahujú vývozy domácich producentov a podiel slovenských výrobkov na regáloch predajní klesol v roku 2017 na úroveň 37,2 %," podčiarkla.
Na zastavenie úpadku potravinárskeho priemyslu je preto podľa Venhartovej kľúčové zabezpečiť investície do technologickej obnovy potravinárskeho priemyslu, inovácií výrobkov a nových obalov a zastavenie úpadku konkurencieschopnosti potravinárskeho priemyslu voči ostatným krajinám EÚ.
PKS, ktorá je zastúpená v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, podľa nej aj naďalej požaduje štátnu pomoc v celkovej výške 70 miliónov eur. "Je potrebné, aby sa podpora agropotravinárskeho sektora riešila systematicky priamo v štátnom rozpočte a aby sa finančné prostriedky neposkytovali dodatočne až na základe vyjadrenia nespokojnosti poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv," dodala riaditeľka PKS.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) za účasti predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára (Most-Híd) a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) 31. januára uviedol, že slovenským poľnohospodárom chce vláda pridať cez systém tzv. zelenej nafty 30 miliónov eur. "Domnievame sa, že táto suma peňazí bude použitá mimoriadne užitočne, pretože chceme ísť najmä do podpory tých častí slovenského poľnohospodárstva, kde pôjde o vytváranie nových pracovných miest. Máme jasnú predstavu, ako to celé má vyzerať," spresnil predseda vlády SR. Podľa premiéra však treba rátať s tým, že sa o túto pomoc zo strany štátu bude zaujímať aj Európska komisia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down