12.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci chcú rozšíriť Radu SPF o dvoch členov

Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) by sa mala rozšíriť o dvoch členov, zo súčasných 11 na 13. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, ktorá je v pripomienkovom konaní. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. mája 2019.

"Cieľom poslaneckého návrhu je zvýšiť počet členov Rady SPF o ďalších dvoch členov, a to na základe návrhu organizácií združujúcich mestá a obce a na základe návrhu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK)," konštatuje sa v predkladacej správe k návrhu.
V súčasnosti Rada SPF pozostáva z 11 členov, pričom vzhľadom na zrýchlenie rozhodovacích procesov rady a aplikačné problémy, či už v súvislosti s uskutočňovaním jednoduchých pozemkových úprav, daňovou problematikou a nájomnými vzťahmi s vyžívaním poľnohospodárskej pôdy si podľa návrhu prax žiada, aby členom rady bol aj zástupca z organizácií združujúcich obce, ako aj zástupca SPPK.
"Prechodnými ustanoveniami sa spresňuje, že doterajší 11 členovia rady pozemkového fondu ostávajú vo funkcii aj naďalej. Ustanovuje sa tiež, že doterajšia rada vykonáva svoju činnosť naďalej," uvádza sa v návrhu novely.
SPF je právnickou osobou, ktorá spravuje vymedzené poľnohospodárske a lesné nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu. Môže najmä bezodplatne prevádzať nehnuteľnosti z vlastníctva štátu do vlastníctva reštituentov na účely reštitučných náhrad, odplatne prevádzať majetok na účely privatizácie, predávať pozemky a poskytovať náhradné pozemky na účely usporiadania vlastníctva v zriadených záhradkárskych osadách, ako aj prenajímať nehnuteľnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down