20.12.2013 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci EP chcú vyšiu podporu pre „horské“ mlieko

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali vlády členských štátov k využitiu nástroja v rámci reformovanej spoločnej poľnohospodárskej politiky na podporu výrobcov mlieka v horských oblastiach, ktoré by mohli byť ohrozené ukončením systému mliečnych kvót v apríli 2015.

Hlasovaním prostredníctvom nelegislatívnej správy, ktorú vypracoval taliansky europoslanec Herbert Dorfmann, Európsky parlament vyzval krajiny, aby využili podporu rozvoja vidieka na kompenzovanie vyšších investičných nákladov na výrobu mlieka v horských oblastiach a preskúmali aj ďalšie možnosti financovania „horského“ mlieka. Vyššie logistické náklady by mohli donútiť poľnohospodárov pôsobiacich v horských oblastiach k tom, aby upustili od produkcie mlieka a mliečnych výrobkov v období po kvótach, čo by potom viedlo k opusteniu pôdy a vyľudňovaniu vidieka, varovali europoslanci.
Iné návrhy poslancov zahŕňali podporu pre marketing mlieka z týchto oblastí, využitie finančných prostriedkov pre oblasti s prírodnými obmedzeniami (ANC ), silnejšie organizácie výrobcov a špecifické tendre pre horské mlieko v rámci programu školského mlieka.

Komisia, ako výkonný orgán EÚ, by mala v roku 2017 vypracovať správu, aby posúdila situáciu v znevýhodnených oblastiach a navrhla pravidlá, ktoré by pomohli mliečnemu sektoru, ak by produkcia mlieka výrazne klesla, povedali poslanci.

"Kým koniec mliečnych kvót otvorí nové príležitosti pre poľnohospodárov vo viacerých produkčných oblastiach, skončenie platnosti kvót na mlieko by mohlo zhoršiť už aj tak dosť zložitú situáciu výrobcov mlieka v horských oblastiach," povedal H. Dorfmann. (lett)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down