31.01.2014 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci hovorili o ochrane spotrebiteľov

Diskusia poslancov Národnej rady (NR) SR sa počas štvrtého rokovacieho dňa 29. parlamentnej schôdze (31. Januára) venovala predovšetkým návrhom na ochranu práv spotrebiteľov. Či už pri predaji tovaru na diaľku alebo pri nebankových subjektoch.

Návrhy zamerané na túto problematiku predstavil minister hospodárstva Tomáš Malatinský a tiež poslanci. Napríklad Anton Martvoň a Otto Brixi predniesli v závere dňa návrh novely Občianskeho zákonníka. V nej chcú sprísniť podmienky pre podnikanie nebankových inštitúcií a obmedziť úžerné praktiky.
Zmeny navrhujú predkladatelia aj v prípade vyplácania úverov, ktoré by malo byť realizované bezhotovostne. Výšku odplaty za požičanie peňazí chcú poslanci obmedziť ako maximálne dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby, ktorú používajú banky. Chcú tiež rozšíriť pojmy úžera a nekalé praktiky, ktoré, ak sa preukážu, spôsobia neplatnosť úverovej zmluvy. Jej neplatnosť bude tiež následkom prekročenia odplaty i použitia malého písma.

Novela má zároveň zabrániť reťazeniu úverov. Po novom by tak nemalo byť možné, aby sa ľudia cyklicky zadlžovali ďalšími a ďalšími pôžičkami. Súčasne chcú zákonodarcovia zaviesť aj možnosť bezdôvodného vrátenia tovaru v kamenných obchodoch do 14 dní.
V rokovaní budú poslanci pokračovať v utorok 4. februára. Diskutovať budú o ďalších doteraz neprerokovaných poslaneckých návrhoch. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down