12.12.2013 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci schválili rozpočet na budúci rok

Poslanci Národnej rady (NR) SR definitívne schválili rozpočet verejnej správy na budúci rok s plánovaným deficitom na úrovni 2,64% hrubého domáceho produktu (HDP). Za návrh hlasovalo 81 zo 145 prítomných zákonodarcov, proti bolo 62 poslancov.

Rozpočet podporili všetci prítomní poslanci vládneho Smeru-SD, odmietli ho naopak skoro všetci zákonodarcovia opozičných strán. Hlasovania sa zdržal akurát Štefan Kuffa (OĽaNO), nehlasoval Radoslav Procházka (nezaradený).
Schválený štátny rozpočet počíta vďaka zlepšeným daňovým prognózam s hotovostným deficitom na úrovni 3,284 miliardy eur pri príjmoch 14,108 miliardy eur a výdavkoch 17,392 miliardy eur. Pôvodný vládny materiál predpokladal vyšší schodok - 3,386 miliardy eur, nižšie príjmy 13,837 miliardy eur aj výdavky 17,223 miliardy eur.
Parlament oproti pôvodnému návrhu dodatočne zvýšil napríklad výdavky v kapitole ministerstva školstva o 30 miliónov eur na plnenie nových kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Rezort zdravotníctva získa na poistné platené štátom viac o 52,4 milióna eur. Výdavky na sociálne služby v kapitole ministerstva práce sa zvyšujú o 10 miliónov eur, rezort dopravy zase získa ďalších 91,8 milióna eur na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest.
Najviac z rozpočtu dostane ministerstvo dopravy, a to 2,257 miliardy eur. Výdavky rezortu práce sú plánované na úrovni 2,111 miliardy eur a ministerstva vnútra v objeme 2,018 miliardy eur. Rezort školstva očakáva výdavky 1,482 miliardy eur, ministerstvo zdravotníctva 1,304 miliardy eur a ministerstvo pôdohospodárstva 1,108 miliardy eur.
K návrhu rozpočtu počas viac ako trojdňovej rozpravy vystupovali prevažne opoziční poslanci, ktorí ho ostro kritizovali. Zákonu roka vyčítali najmä to, že konsolidáciu iba predstiera a robí ju cez jednorazové opatrenia. Tie však podľa nich rýchlo pominú a nevyriešia problémy krajiny. Rozpočet tak podľa nich nezabezpečuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Upozorňovali tiež na atakovanie ďalšej hranice zákona o dlhovej brzde, keďže verejný dlh sa už šplhá k úrovni 57% HDP. Jej prekročenie by znamenalo, že minister financií musí predložiť vyrovnaný rozpočet. To je v súčasnosti podľa opozície takmer nemožné.
Kritika sa zniesla aj na viaceré konkrétne rezorty, napríklad zdravotníctvo, školstvo, kultúru či hospodárstvo. Vláda podľa opozície nešetrí tam, kde by mala a rozdáva tam, kde to nie je nevyhnutné. Rozpočet preto označili za zlý, prezidentský a odmietli ho podporiť.
Ministerstvo financií oponovalo naopak tým, že rozpočet je dobrý a konsoliduje dostatočne. Šéf rezortu Peter Kažimír vyzdvihol najmä fakt, že sa zlepšuje výber daní, čím sa otáča doterajší dlhoročný trend. V tomto roku sa zlepšil najmä výber dane z pridanej hodnoty. Práve vďaka tomu sa do štátnej kasy podarí vybrať toľko peňazí, ako keby vzrástla DPH o jedno percento. Ďalšie znižovanie deficitu podľa Kažimíra potvrdzuje, že konsolidácia verejných financií pokračuje. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down