19.08.2014 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postrekovač presne na ich výmeru

Chemické prípravky používané v poľnohospodárstve na ničenie burín, chorôb, škodcov alebo naopak, ako hnojivo na podporu rastu rastlín, tvoria dominantnú časť vstupov nutných na zabezpečenie poľnohospodárskej prvovýroby. Na aplikáciu kvapalných a vo vode rozpustných chemických látok slúžia postrekovače, ktoré sa na poli počas roka objavujú niekoľko krát, v závislosti od stavu a kondície porastov. Príkladom takéhoto stroja je aj ťahaný postrekovač Hardi Navigator 3000, ktorý na podniku Agropest spol. s r.o. vo Veľkom Cetíne slúži už tretiu sezónu.

So zameraním na rastlinnú produkciu

Spoločnosť Agropest spol. s r.o. obhospodaruje v okolí obce Veľký Cetín výmeru o rozlohe 970 ha ornej pôdy, pričom sa venujú pestovaniu plodín ako pšenica, repka olejná, kukurica a slnečnica. „Našou hlavnou činnosťou je rastlinná prvovýroba, ktorú realizujeme poväčšine na prenajatých pôdach lokalizovaných v katastri obce Veľký Cetín a jej blízkom okolí. Vyskytujú sa tu pôdy ťažké, piesčité ale aj ílovité. Nemožno teda povedať, že sa jedná o homogenitu pozemkov, každá parcela si vyžaduje individuálny prístup, čo sa týka spôsobu obrábania, ako aj chemickej ochrany. Vzhľadom od toho sa ďalej odvíja aj systém hospodárenia na pôde, kde na časti využívame minimalizačnú technológiu obrábania pôdy a na časti konvenčnú,“ povedal mechanizátor podniku Agropest spol. s r.o., Ing. Marek Magyar.

Rozhodnutí pre značku

Pre kúpu nového postrekovača sa v spoločnosti Agropest spol. s r.o. rozhodli predovšetkým z dôvodu náhrady dovtedy používaného postrekovača, s ktorým boli spojené časté poruchy. „Pri zadovážení nového ťahaného postrekovača sme boli už viac menej rozhodnutí pre značku Hardi a to z toho dôvodu, pretože sme vedeli, že značka Hardi sa špecializuje výhradne na postrekovú techniku. Najprv sme sa informovali v niekoľkých poľnohospodárskych podnikoch, ktoré už podobnú techniku Hardi vlastnili. Po pozitívnych referenciách z iných podnikov, sme sa nakoniec rozhodli pre ťahanú verziu postrekovača Hardi, konkrétne model Navigator 3000,“ konštatoval Ing. M. Magyar. Model ťahaného postrekovača Hardi Navigator 3000, ktorý bol dodaný  na podnik vo Veľkom Cetíne, patrí svojou výbavou k jednoduchším strojom, avšak so záberom ramien 30 m pre čo najvyšší denný výkon. Veľkosť objemu nádrže postrekovača 3000 l nie je vôbec náhodná, keďže pri každej linke je dôležité dôkladné zosúladenie jednotlivých prvkov, aj tu bol dôvod rovnaký. Zásobovacia cisterna s vodou, ktorú vlastnia má objem 10 000 l, čo postačuje v prípade zásobovania postrekovača vodou na tri naplnenia. Po zaradení postrekovača Hardi Navigator 3000 do výroby, zaznamenali aj mierny pokles v spotrebe chemikálií. Pri práci s postrekovačom využívajú satelitnú navigáciu, ktorá dohliada na presnosť a riadi vypínanie sekcií nad už postriekaným porastom.

Celý článok v RN č. 34

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down