17.04.2015 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinový odpad môže znížiť odstránenie dátumu minimálnej trvanlivosti

Mnohé z členských krajín EÚ v snahe obmedziť množstvo potravinového odpadu umožňujú potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti (DMT), za stanovených podmienok, predávať alebo darovať na charitatívne účely. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Katarína Fašiangová.

Jedným z opatrení na zníženie zvyšujúceho sa množstva potravinového odpadu v EÚ je európska legislatíva, ktorá umožní členským krajinám EÚ odstrániť z obalov vybraných trvanlivých potravín DMT. "Ide o potraviny, ktoré si aj po tomto dátume, po určitú dobu, uchovávajú svoju kvalitu a ktoré sú pri správnom balení a skladovaní bezpečné a vhodné na konzumáciu, ako sú napríklad ryža, káva, čaj, cestoviny a podobne," spresnila.
Slovensko sa podľa jej slov v tomto ohľade zaraďuje ku krajinám, kde takéto potraviny musia obchodníci povinne zlikvidovať a za ich ojedinelý a náhodný výskyt v obchode sú dokonca prísne finančne postihovaní. Postih pritom nemá opodstatnenie, keďže ide o potraviny, ktoré sú aj podľa Štátnej potravinovej a veterinárnej správy SR stále bezpečné na konzumáciu a vo viacerých krajinách EÚ sa naďalej predávajú, a to vrátane napríklad susednej Českej republiky.
"Podporujeme preto iniciatívy Európskej komisie (EK) z vybraných potravín trvanlivého charakteru odstrániť dátum minimálnej trvanlivosti," podotkla. Prispelo by to podľa nej k zníženiu potravinového odpadu v SR a znamenalo by to taktiež určitú pomoc pre sociálne slabšie skupiny obyvateľov.
Fašiangová zároveň pripomenula, že EÚ patrí medzi najväčších svetových producentov potravinového odpadu, keďže podľa odhadov EK sa v EÚ ročne vyhodí približne 100 miliónov ton potravín, čo je v priemere 115 kilogramov na obyvateľa. Do roku 2020 by sa množstvo potravinového odpadu malo zvýšiť až na 126 miliónov ton ročne.
SAMO združuje spoločnosti obchodu, ktoré na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 470 maloobchodných a 6 veľkoobchodných prevádzok. Členovia SAMO sa radia medzi najvýznamnejších investorov a najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V súčasnosti zamestnávajú viac ako 23.000 ľudí. SAMO je pracovnou skupinou Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down