25.11.2014 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potraviny sú v súčasnosti najbezpečnejšie v histórii

Potraviny sú v súčasnosti najbezpečnejšie v histórii, vyrábajú sa najmodernejšími technologickými postupmi, legislatíva a regulácie pre potravinársky priemysel sú historicky najprísnejšie, napriek tomu sú niektoré potraviny démonizované. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave na margo vo verejnosti zaužívaných mýtov o potravinách riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová. Veľa mýtov podľa nej koluje najmä o mlieku, pekárenských výrobkoch, margaríne, masle, či o mäse.

Najzaužívanejším pri mlieku je podľa Halgašovej mýtus, že mlieko zahlieňuje ľudský organizmus. Nie je to podľa nej pravda - mlieko je vo výžive významnou potravinou, zdrojom energie, bielkovín, vápnika, vitamínov a minerálov. "Príjem vápnika je mimoriadne dôležitý najmä u detí a adolescentov, pretože je dôležitý pre stavbu kostí a zubov, ale rovnako aj pre fungovanie nervového a svalového systému," vysvetlil odborník na výživu, lekár Peter Minárik.
Pri pekárenských výrobkoch treba rozlišovať, či sa jedná o chlieb prifarbený alebo skutočne celozrnný. "Určite je vhodnejší celozrnný chlieb ako biele pečivo. Najdôležitejšia je však porcia, ktorú si doprajeme," doplnil Minárik.
O margarínoch sa zase častokrát hovorí, že sa jedná o umelý tuk, poznamenala Halgašová. Je to však podľa nej mýtus založený na nesprávnych informáciách – margarín sa vyrába technologickým procesom hydrogenácie a emulgácie. "Takto je možné vyrobiť tuk aj s optimálnym zložením rastlinných a živočíšnych tukov, pričom túto zmes je možné obohatiť o ďalšie zdraviu prospešné látky," poznamenala.
Maslo je podľa Minárika tvorené nasýtenými mastnými kyselinami, avšak s krátkym reťazcom a preto teplota topenia je veľmi blízka prirodzenej teplote ľudského organizmu. "Je teda ľahko stráviteľné," zdôraznil.
"Ak hovoríme o mäse, tak hydinu by sme mali konzumovať vo väčších množstvách ako červené druhy mäsa. Bravčové a hovädzie mäso sa odporúča konzumovať v množstve najviac 500 gramov za týždeň," dodal odborník. Zdraviu veľmi prospešné sú podľa neho určite ryby. Odporúča sa konzumácia mastnejších rýb, pretože sú väčším zdrojom nenasýtených esenciálnych omega 3 a omega 6 mastných kyselín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down