11.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poučme sa z minulého roka

Ozimná pšenica patrí medzi plodiny s najväčšou pestovateľskou plochou, aj keď rentabilita jej pestovania ako v Čechách, tak aj na Slovensku výrazne kolíše. Napríklad v roku 2011 sa pohybovala na Slovensku na úrovni 32 %, v roku 2010 20 %, v roku 2009 dokonca v červených číslach. Relatívne dobré výnosy dosiahli vlani českí poľnohospodári. Boli kraje, kde sa priemer pohyboval nad 6 tony z hektára.

Keďže tohtoročné podmienky sú v niečom podobné, bolo by dobré poučiť sa z vlaňajška, aby aj slovenskí pestovatelia mohli úspešným spôsobom napodobniť priaznivé výsledky českých kolegov z minulého roka.

K dobrému stavu ozimnej pšenice vlani podľa Ing. Marie Váňovej, CSc., Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o. prispela najmä priaznivá zima, ktorá oziminy nepoškodila, ale im prospela. Ako pšenica, tak aj repka vstupovali do jarnej vegetácie s hustotou porastu, ktorá sa blížila k optimu. Tam, kde tomu tak nebolo, poľnohospodári dokázali hustotu optimalizovať aplikáciou rastových regulátorov. Tiež starostlivo sledovali výživu a zdravotný stav porastov.

Celý článok bude uverejnený v niektorom z najbližších vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down