12.02.2024 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povolené prípravky proti strapke skleníkovej

Strapka skleníková (Heliothrips haemorrhoidalis) pochádza z Ameriky (Brazílie). Ide o významného polyfága, ktorý je rozšírený v trópoch a subtrópoch. Vyskytuje sa aj v skleníkoch miernych oblastí.

Prvýkrát bol v Európe opísaný z exemplárov zozbieraných v skleníku v Berlíne. Škodca patrí do triedy hmyz. Hlavné hostiteľské rastliny sú rajčiak, uhorka, cibuľa chryzantéma, prvosienka a begónia (spolu viac ako 100 druhov rastlín). Ako príznaky pozorujeme vznik chlorotických škvŕn a na povrchu plodov výskyt malých hnedých škvŕn či lézií. Silne napadnuté listy vädnú a následne hynú. Ak je napadnutie závažné, dochádza k defoliácii. Imága a larvy sa živia v kolóniách väčšinou listami a plodmi.

Samčeky sú zriedkavé a rozmnožovanie je partenogenetické. Samička dokáže vyprodukovať až 47 vajíčok (pri teplote 21 - 28 ºC). Samička kladie vajíčka fazuľovitého tvaru pod pokožku listov, zvyčajne na ich spodnej strane. Jej telo je čiernohnedé a krídla má bledožlté. Farba lariev je najprv priesvitná a neskôr majú bledožltú farbu s červenými očami. Larvy vychádzajú za 14 - 15 dní pri teplote 26 - 28 ºC. Životný cyklus prebieha prvým, druhým instarom, štádiom pronymfy a nymfy. Imágo žije až 35 dní pri teplote 25 - 27 ºC. Kompletný životný cyklus škodcu prebieha na listoch hostiteľa. Vývoj v skleníku, ktorý je vyhrievaný trvá asi 1 mesiac. V miernych poveternostných podmienkach má 4 - 7 generácií; v tropických podmienkach sa vyvinie vyše 12 generácií.

V rámci biologickej ochrany sa môžu vyžiť pôdne druhy bioagens. Thripobius semiluteus je považovaný za dôležitého prirodzeného nepriateľa. Využiť by sa mohol pri znižovaní populácie strapiek v avokádových a citrusových sadoch. V SR nie sú povolené prípravky na ochranu rastlín konkrétne voči strapke skleníkovej. Avšak sú povolené prípravky všeobecne proti strapkám, kam patria:

 • Abroband-lepové dosky modré, Abroband-lepové dosky žlté, Modré lepové doštičky, Bros lepové dosky do kvetináčov a Bros lepové dosky na stromy a do skleníkov, Stopset a Stopset M (všetky aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a iba v MB balení Arboband, Floraband, Floraself, Chemstop Spray, Lepové dosky - biele vonkajšie, Lepové dosky - modré interiérové, Lepové dosky - žlté interiérové, Lepové šípky – žlté interiérové, Prípravok na ochranu stromov v spreji a Vermifix – lepidlo v spreji na ochranu stromov a rastlín;
 • Bioagnes Amblyseium System (Neoseiulus cucumeris Amblyseius cucumeris), Hypoaspis System (Stratiolaelaps scimitus), Limonica (Amblydromalus limonicus), Limonicus (Breeding) system (Amblydromalus limonicus), Orius System (Orius laevigatus), Swirskii Mite (Amblyseius swirskii), Swirskii-system (Amblyseius swirskii), Thripex (Neoseiulus cucumeris syn. Amblyseius cucumeris), Thripor 1 (Orius insidiosus) - všetky aj v MB balení a iba pre profesionálnych používateľov Degenerans- system (Amblyseius degeneran), Chrysopa-system (Chrysoperla carnea), Steinernema-system (Steinernema feltiae), Swirskii-Breeding-system (Amblyseius swirskii), Typhlodromus Pyri SK (Typhlodromus pyri);
 • prípravky na ochranu rastlín:
  • AcetGUARD, Alphamiprid 20 SP, Gazelle, Kachikoma, Mospilan 20 SP (aj MB) a do 17.4.2024 YOROI;
  • Decis EW 50, Decis Protech (aj MB), Delta EW 50, Dinastia, Scatto a iba v MB balení Sanium Ultra;
  • Evure, Flunat a Mavrik (aj MB);
  • Karate Zeon 5 CS (aj MB), Ninja Zeon 5 CS, Sentinel, Vaztak PRO a iba v MB balení Samuraj;
  • Fliper;
  • Nexsuba a Spintor (aj MB);
  • Mobile a Movento 100 SC;
  • Neemazal_T_S (aj MB);
  • do 1.10.2024 Mectin EC a Vertimec 018 EC;
  • Sherpa 100 EW a Cyperfor 100 EW.

Upozorňujeme, že vyššie uvedené prípravky na ochranu rastlín sú povolené iba do niektorých plodín alebo skupín plodín, čo je uvedené na ich konkrétnych etiketách!

Ing. MAROŠ LUČAJ
ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down