Každoročne by mal štát spustiť pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach počas 30 rokov. Ich realizácia je potrebná ešte v 3103 katastrálnych územiach. Ročné náklady na pozemkové úpravy dosiahnu asi 30 miliónov eur. Poradie vykonávania pozemkových úprav určia vlastnícke, užívacie a mimorezortné kritériá.
BRATISLAVA. Oznámila to v stredu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) po rokovaní vládneho kabinetu, ktorý schválil materiál Návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav v SR.
"Sceľovanie pozemkov, takzvané pozemkové úpravy, prinesie významné výhody vlastníkom, užívateľom, obciam, štátu i krajine, či už pôjde o zhodnotenie pozemkov vlastníkov, realizovanie investícií, nižších nákladov pre štát pri výstavbe infraštruktúry alebo zlepšenie ochrany prírody a udržiavanie vody v krajine. Návrh, ktorý dnes schválila vláda, sme vypracovali spolu so špičkovými odborníkmi a je historickým míľnikom pri riešení najväčšieho problému vlastníckych vzťahov a pozemkového práva na Slovensku," povedala Matečná.
Realizácia pozemkových úprav je podľa jej slov potrebná ešte v 3103 katastrálnych územiach. Každoročne by mal štát spustiť pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach počas 30 rokov. Podľa Matečnej je dôležité, aby štát a nasledujúce vlády dokázali dlhodobo a transparentne zabezpečiť realizovanie pozemkových úprav naprieč vládami a desaťročiami.
Vicepremiérka navrhla vláde viacero opatrení. Využiť sa budú musieť naplno nielen kapacity odborníkov v pozemkových úpravách, ale posilnená bude musieť byť aj štátna správa. Práve obce a okresné úrady a ich pozemkové a lesné odbory totiž hrajú kľúčovú úlohu pri realizácii pozemkových úprav v ich katastrálnych územiach. Pozemkové úpravy si vyžadujú obrovské množstvo komunikácie s vlastníkmi i úradmi. Výsledkom komplexných pozemkových úprav budú zhodnotenie scelených pozemkov pre vlastníkov, úspory pre podnikateľov aj štát a významné pozitívne vplyvy na krajinotvorbu a životné prostredie.
Šéfka agrorezortu predstavila aj kritériá výberu katastrálnych území, ktoré budú vplývať na poradie realizovania pozemkových úprav. Sú nimi tzv. vlastnícke kritériá, ako sú počet parciel na jedného vlastníka, počet vlastníkov na parcelu, priemerný počet parciel na liste vlastníctva na hektár, podiel špeciálnych kultúr poľnohospodárskej výroby, podiel poľnohospodárskej pôdy bez špeciálnych kultúr či podiel lesných pozemkov v katastrálnom území. Medzi tzv. užívacie kritériá v katastrálnom území podľa Matečnej patria počty žiadateľov o priame podpory, viacnásobné deklarácie (počet križovaní), počty mladých farmárov, podiely výmery podnájomných pozemkov, podiely "bielych plôch".
Upozornila na to, že medzi mimorezortné kritériá patria podpora najmenej rozvinutých okresov, podpora plánovaného budovania infraštruktúry, ako sú cesty či železnice, podpora zadržiavania vody v krajine, ochrana prírody i podpora strategických investícií a priemyselných parkov.
/tasr/