04.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkové úpravy by sa mali začať v 120 katastrálnych územiach

Pozemkové úpravy by sa mali začať v 120 katastrálnych územiach. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu prerokoval a schválil vládny kabinet.

Zoznam 120 katastrálnych území je podľa MPRV spracovaný na základe preukázanej naliehavosti vykonania pozemkových úprav pre začatie pozemkových úprav v roku 2020, s predpokladanou odhadovanou celkovou potrebou finančných prostriedkov 68,06 milióna eur hradenou zo štátneho rozpočtu SR.
"Je potrebné zdôrazniť, že počas priemernej dĺžky trvania konania pozemkových úprav 5 rokov bude táto suma čerpaná postupne vždy po odovzdaní etáp a ucelených častí projektu pozemkových úprav," upozornil agrorezort. Táto suma je vyššia, ako priemerné hodnoty, čo je podľa MPRV ale logické, vzhľadom na to, že ide o najnaliehavejšie, teda aj najzložitejšie a najprácnejšie katastrálne územia.
Výsledný zoznam obsahuje 93 katastrálnych území, ktoré získali najvyššie ohodnotenia naliehavosti vykonania pozemkových úprav v celkovej odhadovanej cene 52,88 milióna eur, kde je potrebné bezodkladne vykonať prípravné konania pozemkových úprav a následne verejne obstarať zhotoviteľa a začať pozemkové úpravy.
Ďalších 27 katastrálnych území je z už obstarávaných projektov pozemkových úprav, kde sa nepochybne preukázala naliehavosť a účelnosť vykonania pozemkových úprav v už vykonaných prípravných konaniach, len sa nepodarilo zabezpečiť ich finančné krytie vzhľadom na možné zdroje v Programe rozvoja vidieka 2014 až 2020, vo výške 15,18 milióna eur s DPH, kde sa pozemkové úpravy po úspešnom verejnom obstarávaní ihneď začnú.
Pri priemernej dĺžke prípravného konania pozemkových úprav približne 4 až 6 mesiacov a dĺžke verejného obstarávania minimálne ďalších 6 mesiacov je podľa MPRV možné predpokladať prvé čerpanie finančných prostriedkov v 93 vybraných katastrálnych územiach až v roku 2021, v 27 katastrálnych územiach už v roku 2020.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down