28.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkové úpravy sú jedným z najdôležitejších problémov v agrosektore

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta spustenie realizácie pozemkových úprav. Pozemkové úpravy sú totiž jedným z kľúčových nástrojov na vyriešenie nelichotivej situácie v slovenskom agropotravinárstve. Uviedol to Matej Korpáš z SPPK v reakcii na stredajšie (27. 3.) oznámenie šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Gabriely Matečnej (SNS) o spustení pozemkových úprav v SR.

Matečná v stredu oznámila, že agrorezort spúšťa pozemkové úpravy takmer za 45 miliónov eur. Zrealizované budú v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku.
"Veľmi pozitívne vnímame fakt, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) odblokoval proces verejného obstarávania na pozemkové úpravy. Po dlhých rokoch sa tak začne s takzvanou komasáciou pôdy na Slovensku. Vlastnícke vzťahy, nájomné vzťahy a rozdrobenosť pôdy sú jedným z najväčších problémov Slovenska. A sú aj príčinou toho, čo sa aktuálne v súvislosti s poľnohospodárstvom u nás deje," povedal predseda SPPK Emil Macho.
Súbežne s pozemkovými úpravami však musí ísť ruka v ruke aj celospoločenská diskusia o spôsobe dedenia na Slovensku. "Zmena spôsobu dedenia by určite pomohla ešte väčšej efektívnosti pozemkových uprav," poznamenal predseda najväčšej agropotravinárskej samosprávy na Slovensku.
SPPK rovnako víta verejný prísľub premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a podpredsedníčky vlády Gabriely Matečnej o predložení materiálu o pozemkových úpravách, ktorý bude podľa ich slov záväzným dokumentom aj pre ďalšie vlády pri vyčleňovaní finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na pozemkové úpravy.
"Je veľmi dôležité, aby proces pozemkových úprav nebol oslabovaný v ďalších rokoch prípadnou politickou diskusiou, odkiaľ štát na pozemkové úpravy vezme financie," dodal predseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down