19.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Požiadavky Európskej únie na chov ošípaných

Moderný chov ošípaných prechádza veľkou zmenou. Európska únia (EÚ) presadzuje zlepšenie produkcie bezpečného a vysoko kvalitného bravčového mäsa pomocou výrobných systémov šetrných ku klíme a zdrojom, včítane vysokých štandardov dobrých životných podmienok zvierat.

Welfare hospodárskych zvierat upravujú smernice Rady 98/58/ES a 2008/120/ES, ktoré stanovujú minimálne požiadavky na podmienky chovu ošípaných.

Požiadavky na dizajn koterca

Cieľom optimálnej štruktúry koterca je umožniť každému prasaťu plniť svoje potreby za všetkých okolností bez prekážok. Konštrukcia a usporiadanie koterca sa medzi jednotlivými farmami líši a malo by byť založené na dobrom pozorovaní zvierat tak, že každé správanie má v koterci funkčnú oblasť, v ktorej sa môže vyskytovať (kŕmenie, aktivita, ležanie, vyprázdňovanie). Priestor a štruktúra by mali zaručiť chvíle odpočinku s hlbokým spánkom a tiež príležitosti k hre a objavovaniu. Kontaktu s výkalmi a močom by sa malo zabrániť a mali by byť zavedené zariadenia alebo opatrenia na zamedzenie tepelného stresu.

Priestorové požiadavky pre prasatá podľa hmotnosti sú dané smernicou Rady 2008/120/ES (tabuľka 1), avšak odporúčanie EÚ nemožno považovať za optimálne. Všeobecne platí, že väčší priestor, a tým aj nižšia hustota zvierat, znižuje riziko prenosu patogénov a chorôb. Je potrebné nájsť kompromis pre hustotu obsadenia, ktorá nepoškodzuje zdravie ošípaných a je adekvátne pre dostatočnú návratnosť investičných nákladov na priestor. Pre lepší zdravotný stav a výsledky produkcie sa odporúča navýšenie priestoru na prasa približne o 20 %.

Odpočinková zóna by mala byť navrhnutá tak, aby ošípané prechádzajúce do oblasti aktivít nerušili ostatné v koterci. Miesto na ležanie by malo byť prednostne tiché a tmavé, vyhýbať sa cestám do iných miest a ideálne s uzavretými rohmi. Pre ošípané v odchove a vo výkrme sa odporúča pomer 1,5:1 až 2,5:1. V koterci pre defekáciu by malo byť v ideálnom prípade vyhradené 20 - 30 % celkového priestoru. Dodatočný priestor vedľa defekačných a odpočinkových oblastí môže slúžiť ako oblasť aktivít.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down