02.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA pripomína, že poľnohospodári už môžu podávať žiadosti do výzvy 4.1

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pripomína poľnohospodárom, že od utorka môžu podávať žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy z podopatrenia 4.1. Túto možnosť budú mať do 31. mája tohto roka. Informovala o tom agentúra v utorok. Podpora je určená na investície do poľnohospodárskych podnikov.

"PPA začne vyplácanie platieb už v tomto roku a pokračovať bude maximálne do konca programového obdobia. K výzve je pripravený aj katalóg cien poľnohospodárskej techniky, nahradzujúci verejné obstarávania," zhrnula agentúra s tým, že novinkou je aplikačná kalkulačka k cenníku, ktorá prináša zjednodušenie pri vypĺňaní projektovej žiadosti. Rovnako proces obstarávania sa zdigitalizoval a bude možné ho realizovať aj elektronicky prostredníctvom aplikácie JOSEPHINE.
      Čerpanie finančných prostriedkov z výzvy vo výške 110 miliónov eur bude možné na investície v živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výrobe do výstavby, rekonštrukcie či modernizácie objektov, skladovacích kapacít, závlahových systémov, taktiež na obstaranie technologického vybavenia vrátane strojov, zariadení, technológií a náradia. Investície taktiež môžu smerovať do zlepšenia odbytu a zníženia záťaže na životné prostredie.
      V tejto výzve plánuje agrorezort a PPA aplikovať aj avizovanú indexáciu cien v katalógu ako reakciu na vývoj cien v súvislosti s geopolitickým vývojom a prudko rastúcimi cenami komodít na trhu. V tejto súvislosti sa už uskutočňujú rokovania s Európskou komisiou, keďže indexácia cien podlieha jej schváleniu.
      PPA opäť vyzýva poľnohospodárov, aby sa prehlásili z vyhlásenej výzvy číslo 50 do aktuálnej výzvy číslo 52 z podopatrenia 4.1. Majú tak spraviť stiahnutím pôvodnej žiadosti a predložením aktualizovanej žiadosti. Motiváciou na zmenu môže byť podľa PPA aj zvýšenie limitu oprávnených výdavkov zo 60.000 eur na 80.000 eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down