10.12.2018 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA schválila za 10 dní priame platby 14.125 poľnohospodárom

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vydala od 1. decembra rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb pre 14.125 žiadateľov. Z celkového počtu to predstavuje až 75,4 %. Ďalšie kolo schvaľovania platieb sa uskutoční ešte tento týždeň. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Zamestnanci PPA vyvinuli od 1. decembra, odkedy môžu členské štáty Európskej únie (EÚ) vyplácať priame platby, maximálne úsilie pre uspokojenie čo najväčšieho počtu žiadateľov vrátane nariadenej práce počas víkendov. Z celkového počtu 58.937 platieb na plochy a zvieratá bolo schválených celkovo 40.044 platieb (68 %) v sume viac ako 222,5 milióna eur," povedal Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA. Ide podľa neho tak o výborné správy pre slovenských poľnohospodárov, keďže podľa európskej legislatívy sa platby vyplácajú až do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.
V decembri 2018 schvaľuje PPA priame podpory v rámci jednotnej žiadosti: doplnkové vnútroštátne platby na plochu a chmeľ, oddelené priame platby: jednotná platba na plochu a platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, viazané priame platby: na pestovanie zeleniny a ovocia s vysokou a veľmi vysokou prácnosťou, rajčiny, chmeľ, cukrovú repu, na chov bahníc, jariek a kôz, dojníc a výkrm hovädzieho dobytka spolu s úhradou finančnej disciplíny a podporu z Programu rozvoja vidieka (PRV) 2014 až 2020: platby pre vybrané oblasti s prírodnými alebo inými obmedzeniami a platby v rámci Natura 2000 na poľnohospodárskej pôde.
Od januára 2019 bude PPA schvaľovať aj platby na ďalšie podporné schémy v rámci jednotnej žiadosti na rok 2018: ekologické poľnohospodárstvo, platba pre mladého poľnohospodára, agroenvironmentálno-klimatické opatrenie na poľnohospodársku plochu. Počas 2. štvrťroka 2019 plánuje PPA schvaľovať platby aj na ostatných žiadostiach o poskytnutie priamych podpôr predložených v roku 2018 (agroenvironmentálno-klimatické opatrenie - chov a udržanie ohrozených druhov zvierat, dobré životné podmienky zvierat) a lesnícke opatrenia (prvé zalesnenie poľnohospodárskej pôdy, Natura 2000 na lesných pozemkoch a lesnícko-environmentálne platby a ochrana lesov).

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down