24.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA zaslala žiadateľom o priame platby za rok 2022 už viac ako 85 % rozhodnutí

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pokračuje vo vyplácaní priamych podpôr za rok 2022.

Rozhodnutia už PPA zaslala viac ako 85 % žiadateľom, ktorí už majú na účtoch 400 miliónov eur z celkovej sumy 554 miliónov eur. V piatok o tom informovala PPA.
        Za kampaň 2022 prijala PPA 17.884 jednotných žiadostí na plochu (SAPS) pričom viac ako 15.200 rozhodnutí už vydala. Po ukončení potrebných kontrol agentúra pristúpi k vydaniu rozhodnutí aj vo zvyšku žiadostí.
        "Mieru kontrol stanovuje európska legislatíva na základe rozsahu chybovosti žiadateľov v predošlom roku. Výnimkou boli roky pandémie COVID-19. Pre nás to znamená, že vo vzťahu k roku 2022 musíme povinne skontrolovať plochu o výmere viac ako 240.000 hektárov," priblížil generálny riaditeľ Jozef Kiss. Je podľa neho v záujme žiadateľov znížiť chybovosť v žiadostiach tak, aby v budúcich rokoch mohla byť vzorka kontrolovaných plôch výrazne nižšia.
        PPA vyzvala žiadateľov o dotácie, aby dôslednejšie dbali na dodržiavanie podmienok oprávnenosti a pravidiel krížového plnenia na svojich žiadostiach a aby problémy s užívacími vzťahmi neriešili podaním žiadosti, ale zákonnými postupmi ešte pred podávaním žiadostí. Najčastejšími chybami pri kontrolách bolo, že plochy nie sú čiastočne alebo aj na celej výmere obhospodárené, plochy javia známky zaburinenia, žiadatelia nepoznajú výmeru obhospodarovanej pôdy oprávnenej na platbu alebo napríklad, že žiadatelia nemajú v teréne vytýčené hranice svojich pozemkov.
        Zníženie chybovosti v žiadostiach zabráni podľa agentúry neúmernému zvyšovaniu miery kontrol, zároveň zefektívni administráciu žiadostí a zrýchli samotné vyplatenie finančných prostriedkov a zabráni blokovaniu tých farmárov, ktorí svoje žiadosti vyplnili správne.
        PPA má zo zákona na vydanie rozhodnutia 13 mesiacov od podania žiadosti, pričom december roka, v ktorom bola podaná žiadosť, nie je konečným, ale iba prvotným termínom na vyplatenie priamych podpôr. Európska legislatíva ukladá platobným agentúram členských štátov povinnosť vyplatiť 95 % finančných prostriedkov danej kampane do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. PPA túto povinnosť aktuálne plní s predstihom.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down