10.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Práve je najvyšší čas na „zber“ vrúbľov

Zima je obdobím, kedy sa zberajú vrúble potrebné na predjarné štepenie ovocných stromov a viniča. Odrezáva sa primerane rovné, stredne hrubé (približne 5 - 8 mm) dobre vyzreté jednoročné drevo zo zdravých stromov a krov.

V prípade potreby sa z narezaných vrúbľov odstraňujú listy a nevyzretá vrcholová časť. Vrúble sa nesmú odoberať z jalových výhonkov (vlkov). Dôležité je, aby mali dobre vyvinuté rastové púčiky (nie kvetné). Výber najvhodnejších jedincov sa vykonáva počas vegetácie, pričom sa vyberajú tie, ktoré sa vyznačujú najvyššou kvalitou a rodivosťou a zároveň sú aj najodolnejšie proti väčšine škodlivých organizmov a škodlivých činiteľov.
Tento výber najvhodnejších jedincov na rozmnožovanie sa nazýva selekcia, ktorá je nevyhnutná pre čo najúspešnejšie vegetatívne rozmnožovanie. V podnikateľskej praxi je podmienkou na uznanie východiskového materiálu, teda materských stromov, selektovaných vinohradov a podobne.
V žiadnom prípade sa nesmú na množenie použiť jedince čo i len podozrivé z napadnutia chorobami alebo škodcami, ktoré sa rozširujú vrúbľovaním, teda najmä napadnuté vírusovými, bakteriálnymi a fytoplazmovými ochoreniami, ale aj také, ktoré sú málo odolné proti škodlivým činiteľom, napr. proti mrazu či suchu.
Pre zber vrúbľov je najvhodnejšie obdobie primeraných mrazov. Prvé dni zberu vrúbľov by nemali byť skôr než teplota klesne aspoň na –7 ºC. V našich podmienkach niekedy teplota neklesne na túto hranicu pomerne dlho, takže potom treba využiť dátumové ohraničenie, ktoré možno stanoviť od polovice decembra do polovice februára.
V žiadnom prípade však nemožno začať skôr, kým nie sú aspoň slabé mrazy, a naopak zasa skončiť v čase, kedy už zvýšené teploty spôsobili prebudenie rastlín. Aj slabo, takmer neviditeľne narašené púčiky počas zberu vrúbľov totiž spôsobujú výrazne nižšiu ujateľnosť pri štepení. Nevhodné je, samozrejme, aj obdobie s veľmi nízkymi teplotami pod -10 ºC alebo dni s námrazou, inoväťou či dokonca poľadovicou. Preto treba využiť súčasné vhodné počasie na túto činnosť a kalendárovo takmer posledné dni.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down