04.09.2014 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pre dažde sa na severe SR ešte nepodarilo pozberať úrodu obilnín a repky

Dlhotrvajúce daždivé počasie zapríčinilo, že na severe Slovenska sa poľnohospodárom ešte stále nepodarilo zozbierať celú tohtoročnú úrodu obilnín a repky. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Poľnohospodári sa často snažia vstupovať so zberovou technikou aj na podmáčané polia, aby z nich dostali do sýpok aspoň časť očakávanej produkcie. "Kvalita takto zozbieraného obilia je však nízka. Naopak, veľmi vysoká je jeho vlhkosť, čo zvyšuje nároky na sušenie a skladovanie," upozornil.
Problematický je podľa neho i zber slamy a krmovín, čo môže najmä v horských a podhorských oblastiach predurčených na rozvoj živočíšnej výroby spôsobiť ťažkosti s tvorbou krmovinovej základne. "Tamojší poľnohospodári preto môžu byť postihnutí hneď dvakrát. Najprv slabými výsledkami rastlinnej produkcie a nečakaným výpadkom tržieb z jej predaja, a potom zasa potrebou dokupovania slamy a krmív a s tým spojenými vyššími nákladmi živočíšnej výroby. To môže negatívne ovplyvniť jej ďalší vývoj," dodal tlačový hovorca SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down