04.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pre priemernú úrodu je potrebné, aby prišli pravidelné dažde

K tomu, aby poľnohospodári mohli zaznamenať priemernú úrodu, je žiaduce, aby v ďalšom období prišli pravidelné dažde a aby sa teplota nevyšplhala do extrémov. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"Najskôr premočené pôdy, potom najteplejší apríl v histórii meraní, výrazné sucho a dvoj- až trojtýždňový posun vo vegetácii. Aj takto sa dá charakterizovať jar 2018," priblížila.
Nepriaznivé marcové počasie s vysokou vlhkosťou pôdy a atmosférickými zrážkami minimálne do 12. kalendárneho týždňa podľa Holéciovej výrazne obmedzovalo poľnohospodárom začiatok jarných prác. Mimoriadne teplý apríl a chýbajúci dážď však situáciu podstatne zmenili. Na viacerých miestach Slovenska bola orničná vrstva presušená, pričom napríklad na ťažších pôdach v okolí Nového Mesta nad Váhom sa začali tvoriť pukliny.
Presušená vrchná časť pôdy spôsobovala podľa Holéciovej problémy pri vzchádzaní jarných plodín, napríklad pri maku, repke jarnej či cukrovej repe, ktorých porasty vzchádzali nerovnomerne. Ich stav sa zhoršil, napríklad repka zhadzovala odnože. Na Spiši sa zvýšil výskyt živočíšnych škodcov. Slovenský hydrometeorologický ústav k 13. máju konštatoval pokračovanie extrémneho sucha na severozápade a miestami aj na východe Slovenska. Na prelome mája a júna poľnohospodári aj naďalej hovoria o výraznom vlahovom deficite, vyplýva to podľa nej z monitoringu jarných prác, ktorý pripravuje SPPK na základe údajov z regiónov.
"Teplá jar a málo zrážok urýchlili rast a vývoj ozimín. V oblasti Topoľčian bol deficit 60 mm, čo sa prejavilo na ozimnej repke a ozimnej pšenici. Cukrová repa sa siala v optimálnom termíne na výmere 22.500 hektárov, kukurica v apríli. Kukurica je vývojovo slabá. Ak neprídu zrážky, pestovatelia očakávajú straty," podčiarkla.
Doplnila, že v oblastiach, kde výraznejšie pršalo, plodiny "ožili". Poľnohospodári z okresu Prievidza namerali zrážky na úrovni 65 až 70 % predchádzajúcich rokov. Prvé kosby na senáž a seno jednoznačne naznačili, že pre zvieratá budú mať menej krmiva.
"V okrese Levice sú porasty obilnín o dva týždne v predstihu oproti minulému roku, čo môže predpovedať skorší začiatok žatvy. V lučeneckom regióne musia poľnohospodári pre extrémne sucho vyorávať jarný jačmeň. Okres Krupina trpí dlhodobým nedostatkom vlahy, pretože v niektorých častiach regiónu sa síce spadlo do 10 mm, ale na väčšine územia nepršalo už niekoľko týždňov. Okres Veľký Krtíš má akútny nedostatok vlahy, za máj napršalo len 16 mm," dodala Holéciová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down