26.11.2014 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pre reexport potravín z EÚ môže Rusko sprísniť podmienky v colnej únii

usko by mohlo sprísniť podmienky v rámci colnej únie s cieľom zastaviť vstup embargovaných potravín z Európskej únie na ruský trh cez susedné štáty Bielorusko a Kazachstan. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

Podľa nich sa producenti potravín v EÚ, najmä zeleniny a ovocia, snažia embargo, ktoré Rusko zaviedlo v auguste tohto roka, obísť práve reexportom cez krajiny, ktoré sú s Ruskom v colnej únii, a to prostredníctvom údajného tranzitu. Podľa šéfa ruskej veterinárnej a fytosanitárnej služby Rosselchoznadzor Sergeja Dankverta by sa zmeny preto mali zamerať na oblasť tranzitu.
"Nikto nepočítal s tým, že sa niekedy začne používať výraz podvodný tranzit. Nakoľko však k tomu dochádza, mali by sme upraviť zákony tak, aby sa takéto praktiky zastavili," povedal Dankvert, pričom dodal, že takýto postup je stále populárnejší na zabezpečenie vývozu európskych potravín na ruský trh.
Rusko zaviedlo embargo na dovoz niektorých agroproduktov a potravín z krajín Európskej únie začiatkom augusta tohto roka. Reagovalo tak na sankcie západných krajín voči Moskve po anexii polostrova Krym a eskalácii napätia na východe Ukrajiny, z čoho Západ obviňuje práve Rusov. Embargo, ktoré Rusko zaviedlo na obdobie jedného roka, sa týka ovocia, zeleniny, mäsa, rýb, mliečnych výrobkov či morských produktov. Okrem Európskej únie sa dotklo aj USA, Kanady, Austrálie a Nórska.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down