25.01.2023 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pre výskyt AMO vydali pre 11 obcí okresu Žarnovica zákaz vstupu do lesa

Zákaz využívania lesa verejnosťou v súvislosti so zaznamenaným výskytom afrického moru ošípaných (AMO) u diviačej zveri vydala pre katastre 11 miest a obcí v okrese Žarnovica Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Žiari nad Hronom.

Zákaz sa týka Žarnovice, Novej Bane, Malej a Veľkej Lehoty, Žarnovickej Huty, Horných Hámrov, Župkova, Píly, Veľkého Poľa, Orovnice a Hronského Beňadika. Platí až do odvolania Okresným úradom v Žiari nad Hronom.
      Zákazom nie je obmedzená hospodárska činnosť na lesných pozemkoch, vstup do vlastnej nehnuteľnosti, využívanie značených cyklotrás a značených turistických trás a vstup orgánov štátnej správy s cieľom výkonu štátnej správy.
      AMO bol identifikovaný pred niekoľkými dňami u diviakov v katastri Novej Bane. "Vírus afrického moru ošípaných je prítomný u diviačej zveri nielen v katastri Novej Bane, ale postupuje po celom území okresu Žarnovica," uviedla RVPS. "Diviačia zver na území okresu je tak už reálnym zdrojom nákazy a ohrozuje chovy domácej ošípanej," dodala.
      Všetkým registrovaným chovateľom domácej ošípanej v okrese Žarnovica RVPS v uplynulých dňoch doručila nariadené opatrenia na ochranu pred zavlečením AMO do ich chovov. Neregistrovaných farmárov zároveň upozorňuje na zákonnú povinnosť registrovať svoje chovy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down