18.07.2019 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predchádzajme vzniku požiarov na poliach

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyzýva všetkých ľudí, ktorí sa zdržiavajú na poliach a v blízkosti žatevných prác, aby boli ostražití. Uviedol to Matej Korpáš z tlačového oddelenia SPPK.

"V posledných dňoch sme boli svedkami masívnych požiarov, ktoré ohrozovali ľudí, zvieratá a spôsobili vysoké škody na úrode obilnín. Žiadame preto obyvateľov, aby nemanipulovali s otvoreným ohňom na otvorených priestranstvách. V praxi sa neraz potvrdilo, že obilie je prudko horľavý materiál, ktorý dokáže v sekunde vzbĺknuť," zdôraznil Korpáš.
Najčastejšími príčinami takýchto požiarov sú podľa Korpáša pohodené cigaretové ohorky, kusy priehľadného skla, ale aj iskry od železníc či technické poruchy strojov na poliach.
"Naši poľnohospodári si uvedomujú takéto riziká, preto pri poľných prácach venujú ochrane zvýšenú pozornosť. Ich povinnosťou je mať pri žatve na poli aj cisternu s vodou či traktor s pluhom alebo diskovačom pre včasné zachytenie a uhasenie prípadného požiaru," povedal člen predstavenstva SPPK Oliver Šiatkovský.
Aj napriek tomu SPPK apeluje i na poľnohospodárov, aby boli pri kosení a ďalších prácach na poliach obozretní. Rovnako žiada aj ďalších ľudí, aby nevyhadzovali z vlakov a áut žiadne predmety, pretože aj jedna nevinná fľaša môže byť zdrojom požiaru.
Korpáš dodal, že poľnohospodári si želajú, aby tohtoročná žatva pokračovala plynule, bez akýchkoľvek problémov a aj v období sucha a zvýšeného rizika vzniku požiarov mohli pokosiť celú svoju úrodu, ktorú v posledných dňoch žatvy nezničí požiar.

(tasr)

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down