06.12.2013 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predseda SOPK P. Mihók o návrhu štátneho rozpočtu

Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók filozofiu návrhu štátneho rozpočtu, ktorý predložil minister financií Peter Kažimír do Národnej rady SR, hodnotí pozitívne z hľadiska znižovania deficitu štátneho rozpočtu a realistického pohľadu na príjmovú a výdavkovú časť rozpočtu.

"Pozitívne hodnotím aj zámer vlády postupne znižovať daňové zaťaženie podnikateľských subjektov, najmä pokiaľ ide o daň z príjmov právnických osôb, so snahou dostať ho na predkrízovú úroveň. Chápem, že to sa môže realizovať len vo väzbe na lepší výber daní od všetkých podnikateľských subjektov, nielen od tých, ktoré dane platia. Lebo toto je jediná cesta, ktorou sa dá dosiahnuť zníženie daňového a odvodového zaťaženia," konštatoval P. Mihók.
Deficit verejných financií by sa tak mal na základe návrhu rozpočtu v budúcom roku znížiť na 2,64% hrubého domáceho produktu (HDP). V situácii nezmenených politík, teda bez dodatočných legislatívnych opatrení, by schodok podľa rezortu financií dosiahol 4,3%. Veľkosť týchto opatrení tak budúci rok dosahuje 1,6% HDP.
K pôvodnému vládnemu návrhu finančný výbor parlamentu pripravil viacero zmien súvisiacich s novými zlepšenými daňovými prognózami. Upravený návrh rozpočtu počíta v budúcom roku s hotovostným deficitom 3,284 miliardy eur pri príjmoch 14,108 miliardy eur a výdavkoch 17,392 miliardy eur. Pôvodný materiál predpokladal vyšší schodok na úrovni 3,386 miliardy eur, nižšie príjmy 13,837 miliardy eur aj výdavky 17,223 miliardy eur.
Najviac bude mať na budúci rok podľa návrhu rozpočtu k dispozícii ministerstvo dopravy, a to 2,257 miliardy eur. Výdavky rezortu práce sú plánované na úrovni 2,111 miliardy eur a ministerstva vnútra v sume 2,018 miliardy eur. Rezort školstva očakáva výdavky 1,482 miliardy eur, ministerstvo zdravotníctva 1,304 miliardy eur a ministerstvo pôdohospodárstva 1,108 miliardy eur. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down