09.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili portfólio hustosiatych obilnín

Svoje portfólio hustosiatych obilnín na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila aj spoločnosť Limagrain Central Europe Cereals. Najväčšiu silu má firma v sladovníckych jačmeňoch, ktoré na slovenskom trhu zaberajú okolo 60 – 62 %, ale v poslednej dobe rozširuje svoj záber aj o kvalitné odrody pšeníc.

Zo sladovníckych jačmeňov Ing. Peter Brežný pripomenul dve horúce novinky zo šľachtenia LCEC  Overture a Odyssey, ktoré úrodou 2014 končia ŠOS v SR. Ide o vysoko výnosné odrody s dobrým kvalitatívnym profilom, ktoré prešli sladovníckymi a pivovarníckymi skúškami vo Francúzsku. Obidve odrody majú veľmi dobrý zdravotný stav, ich silnou stránkou je, že múčnatku trávovú rieši gén MLO.  Je veľmi pravdepodobné, že aj slovenské sladovne prejavia záujem o tieto odrody, čo sa už potvrdzuje tým, že Odyssey a Overture sú zaradené na kvalitatívne testovanie. 

Momentálne jednou z najzaujímavejších odrôd z portfólia ozimných pšeníc spoločnosti LCEC je podľa P. Brežného odroda Avenue, ktorá vyniká skorosťou. „Je o 3 – 5 dní skoršia ako Košútka,“ spresnil zástupca spoločnosti. Vegetačnou dobou je možné Avenue prirovnať k ozimným jačmeňom. Vlani na ÚKSÚP-e v Želiezovciach klasila 6.mája, v tomto roku okolo 22. – 23. apríla. A ako P. Brežný dodal, práve táto skutočnosť je jednou z ciest, ako sa vyhnúť veľkým teplotám a suchu, ktoré sú hlavne v južnej časti Slovenska limitujúcim faktorom na úspešné pestovanie obilnín.

Z ďalších významných noviniek boli v Dvoroch nad Žitavou predstavené Evina a Dagmar.

Veľmi zaujímavou odrodou pre európsky trh v sortimente spoločnosti LCEC je tzv. keksová pšenica Arkeos.

Spoločnosť Limagrain Central Europe Cereals má v Európe päť šľachtiteľských centier , z ktorých pre pestovateľov v  EÚ je vždy pripravená ponúknuť zaujímavé nové odrody.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down