09.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili výber odrôd

Momentálne má spoločnosť Sempol vo svojom sortimente okolo 50 odrôd obilnín. Na Dni poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila výber odrôd, ktoré v tejto oblasti fungujú najlepšie.

Bola medzi nimi klasika, čiže odrody, ktoré sú praxou a pestovateľmi preverené, ale tak ako každý rok, aj niekoľko noviniek.

Medzi nosné odrody by podľa Ing. Jany Garaiovej zo spoločnosti Sempol mala patriť elitná pšenica Bernstein, nakoľko ide o novinku maximálne úrodnú, veľmi plastickú a odolnú voči chorobám.

Prínosom by mala byť aj presievková pšenica Lennox. V porovnaní s odrodou Xenos, ktorú by mala postupne nahradiť sa vyznačuje vyššou úrodou a lepšou mrazuvzdornosťou.

V kŕmnom sortimente spoločnosti pribudla novinka Hewitt s úrodami okolo 10 – 11 ton, ktoré dokáže dať na bežných plochách.

Gro sortimentu však podľa J. Garaiovej tvoria elitné odrody zo šľachtiteľskej stanice z Edelhofu. Ako príklad uviedla Element, Estevan, Energo a možno nastupujúcu odrodu Emília. Stabilne funguje Ludvig, Xerxes, JB Asano, čiže odrody, ktoré pestovatelia dobre poznajú a ktoré si mohli pozrieť aj v Dvoroch nad Žitavou.

Zástupkyňa spoločnosti ešte upozornila na dve odrody ozimného sladovníckeho jačmeňa Violetta a Korbina, ako aj na hybridnú raž Gonelo a novú líniovú raž z Edelhofu Elego.

Slovensko je síce malá krajina, ale má veľa mikroregiónov. V každom z týchto lokalít môže odroda fungovať troška inak. Čo môžu pestovatelia očakávať od sortimentu spoločnosti Sempol na juhu Slovenska, mohli zistiť na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down